NEVEROVATNO OTKRIĆE: Naučnici napravili uređaj koji otkriva koronu za deset sekundi
TURSKI naučnici su napravili uređaj koji dijagnostikuje kovid 19 za deset sekundi, saopšteno je na sajtu Univerziteta Bilkent iz Ankare.
Foto: Srbatom
Princip rada uređaja „Diagnovir“ nije zasnovan na replikaciji uzoraka, nego na optičkim svojstvima. Za testiranje se uzima uzorak iz sluzokože usne duplje, koji se dalje meša sa specijalnim rastvorom i stavlja u uređaj.
- Patogeni se otkrivaju u roku od deset sekundi putem dinamičkog prijema fluorescentnog signala. Proces se odvija preko mikro šeme za otkrivanje patogena, koja je razvijena specijalno za biosenzor - objašnjavaju istraživači.
Tokom pretkliničkih testiranja uređaj je pokazao efikasnost u otkrivanju virusa korona od 99 odsto, navodi se u saopštenju.
(Sputnjik)
Preporučujemo
ARKTIČKA PARTIJA ŠAHA: Da li će Island 2027. postati kapija Evropske unije na severu?
27. 02. 2026. u 07:30
"POČEO JE OTVORENI RAT": Pakistan pokrenuo napade na talibanske ciljeve
27. 02. 2026. u 07:23
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (0)