NAROD MOLDAVIJE ODLUČIO: Maja Sandu nova predsednica
BIVŠA premijerka Moldavije Maja Sandu (48) pobedila je u drugom krugu predsedničkih izbora. Sandu je osvojila 54 posto glasova a dosadašnji predsednik Igor Dodon 46 posto glasova. Za liderku partije "Rad i solidarnost" Maju Sandu glasalo je glasalo skoro 800 hiljada građana Moldavije a za Dodona oko 658 hiljada. Sada Maja Sandu traži raspuštanje parlamenta i raspisivanje vanrednih izbora jer u parlamentu većina podržava Igoroa Dodona .
Foto: Arhiva Novosti
Maja Sandu je za potpuno okretanje Evropskoj uniji dok je Igor Dodon bio za sradnju i sa EU i sa Rusijom jer voće i vino koji su glavni izvoz Moldavije može da se prodaje samo u Ruskoj federaciji. Dok je bila premijerka Maja Sandu je ukinula učenje ruskog u školama.
Udružene opozicione partije su i na ovim izborima najviše govorile o borbi protiv korupcije. Maja Sandu je računala na glasove gastarbajtera pa je obećavala da će stvoriti radna mesta da se građani Moldavije vrate u svoju zemlju .
-Moldavija treba da ima modernu ekonomiku kako ljudi ne bi odlazili na rad u inostranstvo, ponavljala je Maja Sandu pa je zato i dobila veliki broj glasova u inostranstvu. Ona je kritikovala dosadašnjeg predsednika Moldavije Igora Dodona što se orijentisao na jačanje saradnje sa Rusijom a ne sa EU. Maja Sandu smatra da je Dodon napravio veliki greh što je odlučio da Moldavija kupuje ruski gas. Inače Dodon je vodio pregovore sa Moskvom da dobije kredit od 200 miliona dolara koje bi uložio u infrastrukturne objekte Moldavije. Dodon je objašnjavao da je Moldaviji u interesu da ima dobre odnose i sa EU i sa Rusijom. On je svestan da moldavske jabuke i vino nikome u Evropi nisu potrebne i da ih jedino može prodavati Rusiji.
Interesantno je da je prema sociološkim istraživanjima favorit bio dosadašnji predsednik Igor Dodon (45). On i Maja Sandu su i 2016 bili suparnici kad je u drugom krugu pobedio Dodon. Svi su obećavali da će ako pobede rešiti dugogodišnji problem korupcije.
Uoči izbora u Moldaviji opozicija je primenjivala "recept" iz Belorusije tvrdeći da će na izborima biti velika krađa pa su pripremali proteste ako ne pobede.
Bez obzira što sociološka istraživanja pokazivala da 80 posto građana Moldavije smatra da se još jače trebaju povezivati sa Rusijom, a samo 18 posto je protiv zbližavanja sa Moskvom najviše glasova na izborima je dobila zapadno orijentisana Maja Sandu koja ima dobre odnose sa zapadnim ambasadorima koji su se aktivno zalagali da se Moldavija što pre udalji od Rusije.
U Moskvi su bili svesni da ako izgubi Dodon prozapadni kandidat će nastojati po svaku cenu da zemlju preorijentiše ka Zapadu ne vodeći računa kakve će biti privredne posledice.
Nameće se pitanje šta će biti sa starim planovima o pripajanju Moldavije Rumuniji. Bez obzira na želju da se Moldavija približi EU neosporno je da 20 do 25 posto građana Moldavije i dalje želi da da se Moldavja pripoji Rumuniji. I među političarima ima dosta njih koji imaju dvojno državljanstvo a jedan od njih je dosadašnji predsednik vlade Jon Kiku. Mnogi su uzeli rumunski pasoš da mogu lakše da odu na Zapad. Onom delu moldavske elite koja želi da ima samostalnost a ne da bude "mlađi brat" naravno ne odgovara pripajanje Rumuniji.
Preporučujemo
MOLDAVIJA BIRA IZMEĐU RUSIJE I ZAPADA: Završeni izbori, evo šta kažu izlazne ankete
15. 11. 2020. u 21:30
I MOLDAVIJU ČEKA REVOLUCIJA? Broje se glasovi, konačni rezultati izbora sutra
01. 11. 2020. u 22:13
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (1)