OTKRIVENO GDE JE NESTAO TANKER Iran priznao: Presreli smo brod koji je plovio ka Singapuru

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

15. 11. 2025. u 22:22

IRAN je danas potvrdio da je njegova Revolucionarna garda zaplenila tanker u vodama Omanskog zaliva koji je prevozio petrohemijske proizvode namenjene Singapuru zbog navodnog kršenja propisa, javili su iranski državni mediji.

ОТКРИВЕНО ГДЕ ЈЕ НЕСТАО ТАНКЕР Иран признао: Пресрели смо брод који је пловио ка Сингапуру

Foto Tanjug/AP/Mathieu Pattier

Američki zvaničnik i izvori pomorske bezbednosti rekli su juče da su iranske snage presrele tanker sa naftom i preusmerile ga u iranske teritorijalne vode (bilo je i izveštaja da je tanker plovio iranskim vodama). To je prvi izveštaj o iranskoj zapleni tankera od izraelsko-američkih udara na Iran u junu.

Iranska državna televizija pročitala je saopštenje Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) u kojem se navodi da je „tanker prekršio propise prevozeći neovlašćeni teret“. Ona nije otkrila detalje navodnih prekršaja.

Poslednja prijavljena zaplena broda bila je u aprilu 2024. godine.

Tanker Talara, koji je plovio pod zastavom Maršalskih Ostrva, plovio je uz obalu Ujedinjenih Arapskih Emirata, rekli su pomorski izvori, i prevozio je teret gasne nafte sa visokim sadržajem sumpora preko Indijskog okeana na putu ka Singapuru iz Šardže u UAE.

Brod je u vlasništvu kompanije Paša Finans, sa sedištem na Kipru. Iranski Revolucionarni gardijski korpus (IRGC) je poslednjih godina periodično zaplenivao komercijalne brodove u vodama Zaliva, često navodeći pomorske prekršaje poput navodnog šverca, tehničkih prekršaja ili pravnih sporova.

Iran je smanjio svoje vojne aktivnosti u regionu nakon 12-dnevne bombardovane kampanje u junu u koju su učestvovale i Sjedinjene Države. Poslednja prijavljena zaplena broda dogodila se u aprilu 2024. godine.

Index.hr

BONUS VIDEO - ŠAMPIONI U FOKUSU: Anđela Vuković - Radoznalost je njena supermoć

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (0)

KALATES POKOPAO ŽELJKA OBRADOVIĆA: Novi trener Partizana nam je dao dodatnu motivaciju!