VRHOVNI KOMANDANT NATO-A U EVROPI: Rusija i Kina bi mogli da udare istovremeno, imamo godinu i po dana za pripremu
VRHOVNI komandant NATO-a u Evropi general Aleksus Grinkevič ocenio je da SAD i Evropska unija imaju godinu i po dana da se pripreme za potencijalni globalni oružani sukob sa Kinom i Rusijom.
Foto: Profimedia
On je dodao da veruje da bi Peking i Moskva mogli da udare istovremeno i koordinisano, prenosi Bild.
- Ono što će kineski lider Si Đinping verovatno uraditi pre nego što odluči da preduzme vojnu akciju protiv Tajvana jeste da pozove svog prijatelja (ruskog predsednika Vladimira) Putina i zamoli ga za pomoć. To za mene znači da bi se obe ove stvari mogle dogoditi istovremeno - rekao je Grinkevič tokom konferencije o odbrani u Visbadenu, u Nemačkoj, gde se nalazi Komanda NATO-a za bezbednosnu pomoć i obuku Oružanih snaga Ukrajine.
On je dodao da bi 2027. mogla da bude "potencijalno krizna godina".
- Biće nam potrebno svako oružje, oprema i municija koju možemo da nabavimo da bismo bili spremni - naglasio je komandant NATO-a.
Prema pisanju nemačkog lista, u vladinim krugovima u Berlinu raste i strah da bi Rusija uskoro mogla da napadne jednu od manjih zemalja NATO-a, jer se očekuje da će zemlje Alijanse tek 2029. godine postići ozbiljne odbrambene sposobnosti.
Prema saznanjima Bilda, neki ministri u vladi Fridriha Merca očekuju da bi do ruske vojne provokacije moglo doći 2027. godine.
(Tanjug)
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Rusija sprema napad na TRI evropske zemlje - želi da testira NATO: Alarmantne tvrdnje stručnjaka
PREMA novoj analizi, Rusija se aktivno priprema za napad na baltičke države, što bi predstavljalo veliki vojni izazov za Zapad. Takvim potezom, Vladimir Putin bi testirao spremnost NATO-a da brani tri male članice - Estoniju, Letoniju i Litvaniju - u slučaju mogućeg početka Trećeg svetskog rata.
02. 05. 2026. u 21:42
Komentari (0)