RATNICI EVROPE U UKRAJINI: Francuska vojna firma DCI i britanski "Babkok" se spremaju da se pridruže trupama Kijeva
Pripadnici francuske privatne vojne firme DCI (Defans Konsej Enternasional – Međunarodni odbrambeni savet) mogli bi uskoro da se nađu na ukrajinskom tlu! Po svemu sudeći, priskočiće u ispomoć Kijevu rame uz rame s britanskim "Babkokom".
Andriy Andriyenko/Ukraine's 65th Mechanised Brigade via AP
Posle odobravanja Kijevu da koristi rakete koje mogu da dosegnu rusku teritoriju i odluke Vašingtona o upućivanju protivpešadijskih mina, sada zapadni saveznici, u kratkom roku, nameravaju da naprave i korak dalje, osvežavanjem priče o slanju trupa na ukrajinsko tlo da ratuju protiv Rusije.
Prvi je s ovom idejom izašao još početkom godine francuski predsednik Emanuel Makron, ali je pod pritiskom i domaće i spoljne javnosti, povučena ručna kočnica. Međutim, pripreme za ulazak Donalda Trampa u Belu kuću, kada će pomoć Ukrajini biti svedena na minimum, učinile su da se iz naftalina izvuku stare ideje, s ciljem da se maksimano ubrza svaka podrška Kijevu, pre nego što to, Trampovim stupanjem na funkciju, postane nemoguće.
Pariz je, tako, ponovo krenuo u priču o slanju trupa, a trenutno pregovore na tu temu, navodno, vodi s Londonom. Njihova uloga bi naročito bila da obezbede održavanje i operativne uslove sofisticiranog naoružanja, kao što su avioni F16 i francuski "miraži 2000-5" koji bi uskoro trebalo da budu isporučeni. Francuski izvori ističu da bi u te svrhe mogle da budu uposlene privatne vojne firme "kao što to od početka novembra čine Amerikanci".
Kao najrealnija opcija navodi se firma DCI koja, kako prenosi "Mond", trenutno vodi razgovore s ministarstvom vojske radi skorog slanja francuskih trupa na ukrajinsko tlo. Prema ovim izvorima, pregovori se vode već nekoliko sedmica, u okviru šireg dijaloga s Velikom Britanijom za ispomoć Kijevu u ljudstvu. Ta tema bila je i deo razgovora između francuskog predsednika Emanuela Makrona i britanskog premijera Kira Stramera u Parizu povodom Dana primrija u Prvom svetskom ratu.
Grupa DCI je osnovana 1972. godine i na njihovom sajtu piše da su "operater ministarstva vojske za transfer znanja francuskih snaga u inostranstvu." Francuska država je akcionar s 34 odsto. Firma se bavi opsluživanjem velikih međunarodnih ugovora u okviru izvoza vojnog materijala i naoružanja u oblasti odbrane i bezbednosti. Sačinjavaju je osamdeset odsto bivši vojnici i oficiri. Od septembra, učestvuju, na francuskom tlu, u obuci ukrajinskih vojnika.
Francuska je, inače, prema zvaničnim podacima, do sada, od početka sukoba u Ukrajini, obučila 14.000 vojnika iz Ukrajine, i poslala vojnu opremu bilateralno u vrednosti od 3,035 milijardi evra, a Kijev je dobio još i 2,1 milijardu preko evropskog fonda FEP.
Bojnici DCI bi posao u Ukrajini trebalo, prema nezvaničnim najavama, da vrše zajedno s britanskim "Babkokom", takođe privatnom vojnom firmom. Zadatak će im između ostalog biti obuka oko rukovanja topovima "sezar", drugim poslatim oruđima i dronovima, kao i medicinska podrška. Francuski ministar vojske Žan Noel Baro ne isključuje nijednu opciju.
Francuski zvaničnici, na čelu s predsednikom Makronom, ističu da od ishoda rata u Ukrajini zavisi sigurnost Evrope. Zato ne odustaju. S druge strane, ruski predsednik Vladimir Putin je još proletos zapretio da bi slanje trupa moglo da ima tragične posledice, a nedavno i dodao da se neće ustručavati da pošalje rakete na one zapadne zemlje koje njima snabdevaju Ukrajinu.
Preporučujemo
ZELENSKI PRIZNAO: "Nije bilo ruskih i ukrajinskih udara na energetske ciljeve"
30. 01. 2026. u 20:41
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
DA LI JE TRAMP ZASPAO USRED SASTANKA? "Ne! Pogledajte, bilo je prilično dosadno!" (VIDEO)
DA LI je zaspao ili mu je samo bilo dosadno? Za američkog predsednika Donalda Trampa, sve je u oku posmatrača, kaže on.
30. 01. 2026. u 10:24
Komentari (0)