MECOLA PONOVO NA ČELU EVROPSKOG PARLAMENTA: Predsednica izabrana apsolutnom većinom
ROBERTA Mecola, političarka sa Malte iz Evropske narodne partije, ponovo je danas izabrana za predsednicu Evropskog parlamenta.
Foto EPA
Mecola je izabrana apsolutnom većinom glasova tokom tajnog glasanja, nakon što je za nju glasalo 562 poslanika.
Predsednik EP bira se na mandat od dve i po godine, a protivkandidatkinja Mecole na ovoj funkciji bila je Irene Montero iz grupacije Levice, koja je dobila 61 glas.
Mecola je preuzela funkciju predsednice EP u januaru 2022. godine nakon što je preminuo njen prethodnik na toj poziciji David Sasoli.
Ona je tada postala najmlađa predsednica EP, prva osoba sa Malte na toj poziciji i prva žena predsednik EP od 2002. godine. Mecola je prvi put izabrana za člana EP 2013. godine, a postala je potpredsednica EP u novembru 2020. godine.
Predsednik EP predsedava debatama i aktivnostima parlamenta, a, takođe, predstavlja EP u Evropskoj uniji (EU) i na međunarodnom nivou.
Potpis predsednika EP je neophodan za zakone koji se iniciraju na osnovu postupka suodlučivanja, kao i za budžet EU.
BONUS VIDEO: SNIMAK BOMBARDOVANjA: Rusko ministarstvo odbrane objavilo je video bombe FAB - 3000
Preporučujemo
POČELA KONSTITUTIVNA SEDNICA EVROPSKOG PARLAMENTA: Na dnevnom redu izbor predsednika
16. 07. 2024. u 10:28
HRVATSKOJ STIGLA PORUKA IZ IZRAELA: Potpuno prekinite diplomatske odnose sa Teheranom
AMBASADOR Izraela u Hrvatskoj Gari Koren pozvao je zvanični Zagreb da prekine diplomatske odnose s Teheranom i sprovede bezbednosne provere osoblja iranskog diplomatskog predstavništva u Hrvatskoj jer bi, kaže, među njima moglo biti "špijuna" Revolucionarne garde koja se u EU smatra terorističkom organizacijom.
06. 03. 2026. u 09:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)