ISTORIJSKI TRENUTAK ZA JAPAN: Počinje "svemirski manevar" na površinu Meseca - "Čeka nas 20 minuta užasa" (VIDEO)
JAPAN će danas oko 16 sati započeti zahtevan "svemirski manevar" i pokušati da prvi put sleti na površinu Meseca.
Foto: Profimedia
Do sada je to pošlo za rukom SAD-u, Kini, bivšem Sovjetskom Savezu i Indiji.
Radi se o jako rizičnom pothvatu, a ako japanski lender SLIM uspešno spusti na površinu Meseca, to će biti treća zemlja koja je postigla takav uspeh u 21. veku i peta koja je sprovela takozvano meko sletanje u istoriji čovečanstva.
"Čeka nas 20 minuta užasa"
- Mislim da nas čeka 20 minuta užasa i da ćemo tokom perioda od usporavanja do sletanja na površinu Meseca zaboraviti da dišemo - rekao je Kenji Kušiki iz projekta SLIM, a prenosi CNN.
Mali istraživački lender dizajniran je za demonstraciju izrazito preciznog sletanja sondi koje su jeftine i lagane. Japanska svemirska agencija (JAXA) nada se da će ova nova tehnologija omogućiti spuštanja i na opasan, stenovit teren, prenosi Index.hr.
Propao američki pokušaj
Podsetimo, američka svemirska letelica "Peregrine One", lansirana prošle nedelje sa ciljem sletanja na Mesec, uništena je iznad Pacifika pošto se suočila sa problemima.
"Peregrine One" je pretrpela kvar u pogonu, što je podrazumevalo curenje pogonskog goriva iz napuklog rezervoara oksidatora. Ovo je stvaralo potisak, okretalo letelicu i sprečavalo je da svoje solarne panele stalno usmerava ka Suncu, što je od ključnog značaja za održavanje napajanja.
Privatni operater, Astrobotik iz Pitsburga, naveo je letelicu u Zemljinu atmosferu da izgori, prenosi BBC.
Preporučujemo
JEZERO U SRBIJI KRIJE JEZIVU PRIČU: Legenda kruži - a oblik tera strah u kosti
19. 01. 2024. u 07:43
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
"SAD JE TITO ODJEDNOM POBIO JADNE HRVATE..." Vedrana o bivšoj državi: "Sve sam više Jugoslovenka kako vreme odmiče!"
VEDRANA ne bira reči kada govori o vremenu Jugoslavije...
24. 12. 2025. u 09:52
Komentari (0)