SIJARTO UPOZORAVA: Pogoršanje odnosa sa Pekingom pogubno za Evropu
MAĐARSKI ministar spoljnih poslova Peter Sijarto upozorio je da bi bilo kakav potez sa ciljem pogoršanja odnosa EU i Kine bio poguban za Uniju.
FOTO: AP/Tanjug
On je u intervjuu za Si-En-Bi-Si tokom godišnje konferencije Svetskog ekonomskog foruma u Tijanđinu naglasio da je Kina strateški trgovinski partner EU.
Sijarto je izjavio da bi bilo kakvo odvajanje od Kine bilo "samoubistvo" za evropsku ekonomiju.
- Kako se možete odvojiti bez ubijanja evropske ekonomije? - upitao je Sijarto.
Šef mađarske diplomatije rekao je da Mađarska ne gleda Kinu kao pretnju niti vidi razlog za smanjenje zavisnosti od Pekinga u trgovini, na šta je u martu pozvala predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, prenela je "Raša tudej".
Prema njegovim rečima, Mađarska posmatra Kinu kao zemlju sa kojom saradnja može da donese veliku korist.
Opisujući političku atmosferu u Evropi kao "veoma ideološku i vrlo emotivnu", Sijarto je naglasio da su pretnje Kini uzaludne i pozvao druge evropske lidere da budu racionalniji.
- Očigledno je da će Evropljani biti na gubitku ako želite da se takmičite sa Kinom i gledate na nju kao na našeg rivala - napomenuo je Sijarto.
On je pozvao na povratak na osnove racionalnosti, zdravog razuma, realnosti i pragmatizma, te na još veće zalaganje sa ciljem ostvarivanja što bližih odnosa sa Kinom.
Sijartovo upozorenje dolazi u vreme kada članice EU ne uspevaju da pronađu jedinstvenu strategiju kada se radi o Kini, usled pritiska Vašingtona da Brisel zauzme oprezniji stav prema Pekingu.
SAD su i dalje glavni trgovinski partner EU, ali je Kina prošle godine bila vodeći izvoznik u Evropu i treći najveći kupac robe iz Unije.
BONUS VIDEO: APOKALIPSA U PARIZU: "Novosti" na mestu eksplozije
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
PUTIN KOMENTARISAO BRAK NAŠE PEVAČICE: "Srpkinja ti je žena? Oni to neće ukrasti! Srbi su pošteni i pristojni - ako si prepisao firmu na nju"
TOKOM razgovora Vladimir Putin ga je upitao ko je njegova supruga.
10. 07. 2026. u 21:56
Komentari (0)