VENECUELA I IRAN UDRUŽUJU NAFTNE SNAGE: Dve zemlje pod sankcijama SAD pojačale energetsku saradnju
Dve zemlje pod sankcijama SAD ojačale su energetsku saradnju, zamenjujući venecuelansku tešku naftu i druge proizvode za iranski benzin, kondenzat, delove za rafinerije i tehničku pomoć. Kako navodi agencija Rojters, Iran povećava zalihe ključne sirove koju Venecuela koristi za povećanje produktivnosti svojih zastarelih rafinerija i oslobađanje domaće nafte za izvoz.
Foto: Arhiva VN
Razmena je porasla od maja kada su državne kompanije iz obe zemlje sklopile ugovor za renoviranje venecuelanske rafinerije El palito u najvećem pogonu u zemlji. Venecuelanska državna naftna kompanija PDVSA trebalo bi da primi četiri miliona barela iranske teške sirove nafte ovog meseca, što je povećanje sa 1,07 miliona barela uvezenih u junu i obima sličnog maju, kada je ugovor o snabdevanju sa iranskom državnom firmom Naftiran intertrejd potpisan. Očekuje se da će teret stići u venecuelansku luku Hoze do kraja meseca.
Preporučujemo
Vitkof poručuje: Pregovaramo sa Iranom dok razmatramo predloge za okončanje rata
03. 05. 2026. u 22:15
Peskov opominje: Manje naše nafte znači još veće cene i više prihoda za Rusiju
03. 05. 2026. u 22:03
Napad na teretni brod kod Ormuskog moreuza: IRCG zatvorio ključni pomorski pravac
03. 05. 2026. u 22:00
Zelenski besneo na Kipru: Šefovi EU ga obuzdavali - „Drži jezik za zubima“
03. 05. 2026. u 21:39
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Šta se to desilo na granici Ukrajine i Belorusije? Zelenski besan, preti komšijama: "Spremni smo!"
PREDSEDNIK je takođe najavio da Ukrajina priprema nekoliko novih paketa sankcija koji će biti uvedeni odmah i u bliskoj budućnosti.
03. 05. 2026. u 09:37
Komentari (0)