TRAMPA KRITIKE SAMO OJAČALE: Republikanci stoje dobro pred ovogodišnje izbore za Kongres SAD
BROJNE kontroverze i još glasnije kritike s kojima se suočio posle prošlogodišnje pobune na Kapitolu bivšeg republikanskog predsednika SAD Donalda Trampa nisu oslabili, već su, naprotiv, ojačali nekadašnjeg šefa Bele kuće. Vođstvo Trampa unutar Republikanske stranke od njegovog odlaska iz Ovalnog kabineta je u usponu uoči ovogodišnjih izbora za Kongres koji trenutno u oba doma kontrolišu demokrate.
Foto: AP Photo/Tony Dejak
- Republikanska stranka je sada Tramp. Bez njega ne bi niti bilo Republikanske stranke - objašnjava za "Al Džaziru" Dejvid Šulc, profesor politike na Univerzitetu Hmlajn u Sent Polu Minesota, napominjući da je Tramp ostao "harizmatična" figura.
Tramp kontinuirano poriče da je igrao ulogu u pobuni, iako ga je Predstavnički dom Kongresa SAD opozvao zbog "podsticanja pobune" i iznošenja lažne tvrdnje da je ishod izbora 2020. koje je izgubio od Bajdena bio namešten.
- Tramp ima ogromnu podršku među stanovništvom. Donald Tramp je najpoznatiji republikanski političar. Voleli ga ili ne, sreća republikanaca na izborima umnogome zavisi od mobilizacije koju će u njihovo ime izvršiti Tramp - kaže Metju Dikinson, profesor politike na Midlberi koledžu u Vermontu.
Tramp je ostavio mogućnost ponovne kandidature 2024. godine i aktivno podržava republikanske kandidate uoči predstojećih izbora za Kongres. Trampova politička perspektiva biće testirana upravo na novembarskim izborima, pred koje republikanci stoje dobro, preteći demokratama da od njih "preuzmu" Kongres SAD.
Preporučujemo
NOVA RUNDA PREGOVORA: Meksička vlada razmatra hoće li nastaviti sa slanjem nafte Kubi
23. 01. 2026. u 22:32
UKRAJINCI OBORILI NOVI RUSKI DRON: Zaprepastili se šta se nalazi u njemu
JEDNOG od prvih dana 2026. godine ukrajinska vojska oborila je ruski dron novog tipa. Identifikovan je kao „Geran-5“, brz i dalekometni dron.
23. 01. 2026. u 12:25
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (0)