KORONA OSTAVLJA OŽILJKE NA BUBREZIMA: Istraživanje nemačkih i holandskih naučnika objavljeno u stručnom časopisu
ISTRAŽIVANjE nemačkih i holandskih naučnika pokazalo je da "kovid-19" prouzrokuje direktno oštećenje ćelija unutar bubrega, stvarajući ožiljke na tkivu. Rezultate studije objavili su u časopisu "Cell Stem Cell".
Foto: Profimedia/Ilustracija
Naučnici tvrde da tako oštećeno bubrežno tkivo u inficiranim bubrezima može da ukaže na potencijalno oštećenje organa na duži rok. Uporedili su tkiva bubrega pacijenata sa kovidom, bolesnika koji su imali problema sa plućima i zdravih ljudi. Ustanovili su da je bubrežno tkivo pacijenata obolelih od korone imalo mnogo više ožiljaka, nego ostala tkiva koja su analizirali.
Nakon što su ustanovili da kovid-19 oštećuje bubrege, istraživači su pokušali da ustanove na koji način virus u tomu uspeva. Da bi to istražili, naučnici su u laboratoriju uzgojili mini bubrege - organoidi, koje su inficirali živim SARS-CoV-2 virusom da bi ustanovili kakav je direktan efekat virusa na bubrežne ćelije. Otkrili su ožiljke na organoidima bubrega i pratece signale koji "doprinose procesu stvaranja ožiljaka".
Studija ukazuju na to, da bi rezultati istraživanje u SAD koje je pokazalo smanjenu funkciju bubrega u više od 90.000 osoba koje su preživele kovid-19, mogli da bude posledica direktnog delovanja ovog virusa na bubrege, koji izaziva stvaranje ožiljaka.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve
NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.
13. 07. 2026. u 12:47
Komentari (0)