MERKEL OSUDILA BELORUSIJU: Ne sviđa im se tretman izbeglica
NEMAČKA kancelarka Angela Merkel osudila je danas način na koji se beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko odnosi prema izbeglicama, dodajući da će se Nemačka konsultovati sa svojim evropskim partnerima o koordinisanom odgovoru.
Foto: Olivier Hoslet, Pool via AP
-Predsednik Lukašenko koristi izbeglice, na primer iz Iraka, na jedan hibridni način kako bi narušio bezbednost, i naravno da osuđujemo ovo na najstroži mogući način, izjavila je Merkel na konferenciji za novinare zajedno sa estonskim premijerom, a prenosi agencija Rojters.
Evropska unija optužuje Lukašenka da je iskoristio izbegličku krizu da izvrši pritisak na evropki blok da poništi sankcije koje je uveo Belorusiji zbog spornih predsedničkih izbora u avgustu prošle godine i tretmana prema političkoj opoziciji.
-O svemu smo u bliskoj koordinaciji sa evropskim partnerima. Takođe ćemo pokušati da zauzmemo zajednički stav jer ova hibridna vrsta sukoba, kakvu koristi Belorusija, predstavlja napad na sve nas u Evropskoj uniji, izjavila je Merkel.
Pošto je Kabul, glavni grad Avganistana, sada u rukama talibana nakon povlačenja većine američkih i međunarodnih snaga, lideri EU su sve zabrinutiji da će hiljade migranata pokušati da dođu u Evropu.
Ministri spoljnih poslova zemalja članica EU razgovaraće kasnije danas na kriznom sastanku o daljim akcijama.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
EPSKI DEBAKL! Arina Sabalenka izbačena sa Rolan Garosa
NAJBOLjA teniserka planete Arina Sabalenka neće se takmičiti u završnici Rolan Garosa.
03. 06. 2026. u 15:48
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (5)