DRVAR: Služen parastos poginulim srpskim borcima i civilima
U DRVARU je služen parastos poginulim borcima i civilima stradalim u Odbrambeno-otadžbinskom ratu povodom obeležavanja 28 godina od progona srpskog stanovništva iz ove opštine u napadu Hrvatske vojske i takozvane Armije BiH.
Drvar - opština sa najviše Srba u FBiH / Foto D. Pozderović
Parastos je služen kod spomen obilježja stradalim Drvarčanima koje je podignuto zahvaljujući Republici Srpskoj i Srbiji.
Predsednik Boračke organizacije Drvar-Istočni Drvar Miladin Bajić rekao je da je u proteklom ratu poginulo više od 300 srpskih vojnika i civila iz Drvara, dok je 1.260 ranjeno, od kojih 600 teško.
- Na današnji dan 1995. godine pao je Drvar. Ovo je tužan dan za sve naše sugrađane - rekao je Bajić i dodao da su Drvarčani stvarali Republiku Srpsku, a da im sada ostvarivanje njihovih prava otežava to što se Drvar nazali u Federaciji BiH.
Načelnica Drvara Dušica Runić rekla je da je 13. septembar najtužniji dan u novijoj istoriji ove opštine.
- Današnji datum obeležavamo prvi put kod novoizgrađenog spomenika, koji je jedini podignut poginulim srpskim borcima na području FBiH - navela je Runićeva.
Ona je ukazala da se Drvar, kao povratnička opština, susreće se mnogobrojnim problemima.
- Potrebno je naći rešenje da se srpski borci sa područja FBiH koji su stvarali Republiku Srpsku stave u ravnopravan položaj za borcima iz Srpske - naglasila je Runićeva.
Ona je navela da Drvarčani šalju poruku da su danas svoji na svome, da ne zaboravljaju i da gledaju u budućnost.
Počast poginulim borcima i civilima sa područja Drvara odale su delegacije boračkih organizacija Drvar-Istočni Drvar i regije Mrkonjić Grad, predstavnici porodica poginulih boraca, Drugog bataljona vojne policije Drugog krajiškog korpusa, opština Drvar i Istočni Drvar i političkih stranaka.
Od predratnih 17.000 stanovnika, u Drvaru, prema popisu, živi nešto više od 7.000 većinskog srpskog stanovništva.
(SRNA)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SVE KLjUČA OKO FOKLANDSKIH OSTRVA: Argentinski predsednik poslao poruku koja će razbesneti Britance
PREDSEDNIK Argentine Havijer Milej izjavio je da je njegova vlada "svakim danom sve bliže" povratku suvereniteta nad Foklandskim ostrvima, produbljujući diplomatski spor izazvan politički obojenim slavljem reprezentacije Argentine nakon pobede nad Engleskom na Svetskom prvenstvu ranije ove sedmice, piše briselski portal Politiko.
17. 07. 2026. u 14:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
Grom udario direktno u stado ovaca, ubio 97 sa crnim nosem - ne pamte smrtonosniji udar u istoriji
IZGUBILI godine mukotrpnog rada i tradicije.
18. 07. 2026. u 18:35
Komentari (0)