PRED OČIMA UNPROFORA: Hrvatska vojska pljačkala, palila, rušila kuće, trovala bunare, ubijala i masakrirala - parastos ubijenim Srbima
U CRKVI Svetog Marka u Beogradu danas je služen parastos za 88 Srba svirepo ubijenih u hrvatskoj akciji "Medački džep" 1993. godine.
Foto: EPA
Parastosu, koji je organizovalo Udruženje porodica nestalih i poginulih lica u Krajini i Hrvatskoj "Suza", prisustvovale su porodice i rođaci žrtava, te predstavnici drugih udruženja Srba proteranih iz Hrvatske.
U agresiji hrvatske vojske na srpska podvelebitska sela Divoselo, Čitluk i Počitelj, smeštena južno i jugoistočno od Gospića u takozvanom "Medačkom džepu", koja su se nalazila u zoni pod zaštitom UN, ubijeno je 88 Srba, od kojih je bilo 17 žena i 26 civila starijih od 60 godina.
Hrvatska vojska je pljačkala, palila, rušila kuće, trovala bunare, ubijala i masakrirala civile, vojnike i milicionere.
Tragedija "Medačkog džepa" odvijala se pred očima Unprofora, koji ovaj put nije bio samo pasivni posmatrač, već je aktivno učestvovao u pokušaju da preuzme kontrolu nad ovim područjem i spreči ubijanje preostalih ljudi i uništavanje njihove imovine, što im je i uspelo nakon trodnevnih borbi sa hrvatskom vojskom i policijom.
Iz Dokumentaciono-informacionog centra Veritas ističu da u ovoj akciji ranjenika uopšte nije bilo i da upravo ta činjenica, kao i rezultati pregleda tela, odnosno načina na koji su ubijena - razbijene lobanje, mnogobrojne prostrelne rane iz neposredne blizine, odsečeni delovi tela i slično, upućuju na zaključak da se radilo o sistematskom ubijanju zarobljenih i ranjenih.
Sva tri sela su opljačkana, a zatim sravnjena sa zemljom po sistemu "spržene zemlje".
Komadant Unprofora general Žan Kot je 19. septembra 1993. godine, posle kompletnog obilaska pomenutih sela, izjavio: "Nisam našao znakova života, ni ljudi, ni životinja, u nekoliko sela kroz koja smo danas prošli. Razaranje je potpuno, sistematsko i namerno".
(SRNA)
Preporučujemo
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)