SKOPLJE DIGLO RAMPU KA BRISELU: Severna Makedonija i Bugarska potpisale protokol o dobrosusedskim odnosima
MINISTRI spoljnih poslova Severne Makedonije i Bugarske Bujar Osmani i Teodora Genčovska potpisali su juče u Sofiji bilateralni Protokol za implementaciju Sporazuma o dobrosusedskim odnosima, posle sastanka mešovite međuvladine komisije.
Osmani i Genčovska, Foto Printskrin
Ovaj dokument bi trebalo da bude uvod u normalizaciju odnosa i otvaranje puta Severnoj Makedoniji u pregovorima sa EU.
Potpisivanje Protokola i sastanak međuvladine komisije usledili su nakon što je francuski predlog pregovaračkog okvira za pristupne pregovore Severne Makedonije odobrila Vlada posle usvajanja zaključaka u makedonskom Sobranju.
- Bugarska je zemlja koja najsnažnije podržava evropsku integraciju Republike Severne Makedonije i Albanije. Želim im uspeh na putu koji dugo čekaju. Nadam se da će, zajedničkim snagama i uz našu podršku, stići tamo gde građani Severne Makedonije najviše žele, a to je članstvo u EU - izjavila je bugarska šefica diplomatije Teodora Genčovska posle potpisivanja Protokola u Sofiji.
Njen kolega iz Skoplja Bujar Osmani izrazio je nadu da će se otvoriti novo poglavlje u odnosima dve zemlje. "Za nas je istorijska prilika da, nakon 17 godina statusa kandidata, dobijemo šansu za pregovore sa EU.
Preporučujemo
MAKRON PORUČIO SKOPLjU: Bićemo uz Severnu Makedoniju na međuvladinoj konferenciji
17. 07. 2022. u 00:08
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
MASOVNO ZATVARANjE PLAŽA U CG: Voda opasna za kupanje, ambulante pune bolesne dece - i na Slovenskoj plaži zabranjeno kupanje
NA NEKOLIKO popularnih plaža u Crnoj Gori uvedena je zabrana kupanja nakon što su analize pokazale da morska voda nije bezbedna.
30. 07. 2026. u 16:55 >> 18:54
Komentari (0)