"BEOGRAD" I NA RUSKOM: Predstavljeno prevedeno izdanje knjige Gorana Vesića

A. V. V.

05. 03. 2021. u 22:18

БЕОГРАД И НА РУСКОМ: Представљено преведено издање књиге Горана Весића

Nenad Popović, Goran Vesić i Aleksandar Bocan-Harčenko / Foto. P. Milošević

SRBI i Rusi su dva naroda koja su istorijski povezana. Mislim da se nikada nismo tako žrtvovali jedni za druge kao u Prvom svetskom ratu. Između 25.000 i 30.000 Rusa je došlo u Beograd posle Velikog rata, a naš grad ih je dočekao raširenih ruku. NJihov dolazak je osvežio naše društvo i pomogao nam da se podignemo - rekao je u petak zamenik gradonačelnika Goran Vesić na predstavljanju svoje "Knjige o Beogradu" koja je objavljena i na ruskom jeziku.

Vesić je podsetio i da su u to vreme u Srbiju došli vojnici, državni službenici, predavači, doktori, pisci, umetnici koji su zauzeli važan položaj u našem društvu. Takođe, podsetio je i da je u prestonici tada radilo više od 50 ruskih arhitekata koji su nam ostavili divne građevine kojima se danas ponosimo.

- Nadam se da će iz ove knjige ljudi koji žive u Rusiji i koji se interesuju za Srbiju saznati nešto o srpsko-ruskim odnosima, ali i o istoriji Beograda i da će im ona biti povod da dođu u Beograd - istakao je Vesić na promociji u Ruskom domu.

Ambasador Ruske Federacije Aleksandar Bocan - Harčenko rekao je da je Vesić u knjizi puno pažnje poklonio doprinosu "belih Rusa" razvoju Srbije i pre svega Beogradu.

- Čitajući knjigu saznao sam mnogo više od onoga što sam čuo šetajući ulicama Beograda. Pre nekoliko dana razgovarao sam sa ljudima iz uprave Moskve i mislim da je ovo dobra poruka i za njih, da postanu autori neke knjige o Moskvi, jer je veoma važno da stručnjak piše o svom gradu - kazao je Harčenko.

Direktor Ruskog doma Evgenije Aleksandrovič Baranov poručio je da sve veći broj Rusa dolazi u Beograd.

- Ovakvom literaturom dodatno približavamo naše narode, tradiciju, običaje i kulturu - istakao je Nenad Popović.

PUTIN NA "MARAKANI"

ZAMENIK gradonačelnika najavio je u petak da će u novoj knjizi napisati priču i o dolasku čuvene balerine Ane Pavlove u Srbiju, ali i predsednika Rusije Vladimira Putina u Beograd, na "Marakanu".

- Malo je svedoka ovog događaja, a ja sam ponosan zato što sam učestovavo u njemu. Poseta se dogodila u vreme kada srpsko-ruski odnosi nisu bili baš tako dobri. Kada je Putin tada došao na "Marakanu" njemu je skandiralo 40.000 ljudi - naveo je Vesić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (0)