NENADU GRUJIČIĆU „VELIKA BAZJAŠKA POVELJA“: Savez Srba u Rumuniji dodelio tradicionalno književno priznanje
KNjIŽEVNA nagrada „Velika bazjaška povelja“ za ukupno pesničko i književno delo koju je ustanovio Savez Srba u Rumuniji (Uninea Sârbilor din România) predvođen Ognjenom Ristićem iz Temišvara, dodeljena je Nenadu Grujičiću, novosadskom piscu i predsedniku „Brankovog kola“ u Sremskim Karlovcima.
Foto: Nenad Grujičić
Odluku o laureatu jednoglasno je doneo žiri sastavljen od srpskih pisaca koji žive u Rumuniji: Slavomir Gvozdenović (predsednik), Ljubinka Perinac Stankov, Predrag Despotović, Goran Mrakić i Miladin Simonović. Reč je o najvećem književnom priznanju Srba u Rumuniji i jednom od najvećih u srpskom rasejanju.
Svečano uručenje „Velike bazjaške povelje“ Grujičiću biće priređeno u manastiru Bazjaš, zadužbini Svetog Save, u prisustvu Njegovog Preosveštenstva gospodina Lukijana, episkopa temišvarskog, srpskog sveštenstva i pred velikim brojem sunarodnika.
Počevši od poznate prve knjige pesama „Maternji jezik“ (Beograd, 1978),Grujičić je autor oko četrdeset knjiga poezije, proze, ogleda, eseja, kritika, polemika i antologija. Dobitnik je niza značajnih književnih priznanja.
Među dosadašnjim dobitnicima „Velike bazjaške povelje" su : Miodrag Pavlović, Ivan V. Lalić, Slobodan Rakitić, Branislav Petrović, Adam Puslojić,Duško Novaković, Dragan Jovanović Danilov , Zlata Kocić, Stevan Tontić
Preporučujemo
SPASITELj TUĐIH ŽIVOTA: Pisac Nikola Pačariz davalac krvi i osvajač vrhova Balkana
18. 07. 2021. u 08:38
CNN OBJAVIO DA JE IRAN PROGLASIO VELIKU POBEDU, TRAMP POLUDEO Saopštenje je velika prevara, nadležni utvrđuju da li je počinjeno krivično delo
IRAN je saopštio da je ostvario veliku pobedu i primorao Sjedinjene Američke Države da prihvate njegov plan u 10 tačaka, navodi se u saopštenju Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Irana koje su preneli državni mediji, tvrdi CNN. Tramp je na obajvu CNN-a ekspresno reagovao i optužio ih za prevaru.
08. 04. 2026. u 02:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
OTAC LjUBA RANKOVIĆ TUGUJE: Sin mu preminuo u 41. godini - "Na spomeniku mu piše..."
NEMA većeg iskušenja, niti većeg bola nego nadživeti svoje dete. I ne postoji čovek, bio on vernik ili ateista, koji se u tako strašnom trenutku neće zapitati zašto je Bog to dozvolio.
11. 04. 2026. u 11:40
Komentari (0)