DELO I BAŠTINA DIMITRIJA MITRINOVIĆA: Predavanje Muharema Bazdulja na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada (VIDEO)
KAKAV je profil osobe koja je zemljak i savremenik Mustafi Golubiću, koja opominje Andrića da uči engleski, druži se sa Kandinskim i Meštrovićem, osniva adlerijansko društvo, kog u prepisci pominje Ezra Paund, koji piše dva otvorena pisma Hitleru, kog kralj Aleksandar poziva na audijenciju i, navodno, naziva ludakom, a čiji se grob vidi u pozadini Marksovih poštovalaca koji prave fotografije sa njegovom spomen-pločom?
FOTO: M.Bazdulj (KCNS)
Novi učesnik tribinskog programa KCNS, poznati književnik i intelektualac Muharem Bazdulj, govorio je o veoma interesantnoj, a nepravedno skrajnutoj figuri srpske kulturne istorije – Dimitriju Mitrinoviću. Ciklus „Arheologija Atlantide" koji otvara predavanje o Mitrinoviću, ima za cilj da dodatno osvetli važne mislioce naše kulturne istorije i da ukaže na njihovu relevanciju za današnje vreme. Reč je o ljudima koji su, kako Bazdulj navodi, „globalno gledano, manje poznati nego što zaslužuju" i koji se, poput Mitrinovića, posmatraju kao „marginalne i figure ezoterije".
Važno je ukazati na vremensko-prostorne koordinate kako bi se bolje oslikao kontekst u kom je Mitrinović živeo i stvarao, a u njegovom slučaju reč je o hercegovačkom mikrokosmosu sa nasleđem iz starijeg kamenog doba, a koji je iznedrio i – kako Bazdulj napominje – u poslednje vreme protagonistu brojnih pop-kulturnih sadržaja – Mustafu Golubića, kao i scenaristu Gordana Mihića.
Važnost i bliskost muslimanskog elementa s kojim se Mitrinović upoznao u Mostaru i koji je doveo do interesantnog razmimoilaženja sa kraljem Aleksandrom decenijama kasnije, bio je deo upoznavanja novog sveta, zajedno sa baštinom najvećih mislilaca evropske filozofije i književnosti.
„Generacija pobunjenih anđela" bila je spremna da primi uticaje, ali ne i da se asimiluje u bilo čiji drugi kontekst. Lepeza najznačajnijih ljudi jedne epohe mogla bi se sabrati oko Dimitrija Mitrinovića, kog su uvažavali znameniti umetnici i intelektualci najrazličitijih profila, a koji je iza sebe ostavio značajna, i danas aktuelna dela.
Predavanje Muharema Bazdulja na temu „Delo i baština Dimitrija Mitrinovića" može se pogledati na Jutjub kanalu KCNS.
Preporučujemo
POVRATAK FRANCUSKE NA BALKAN: Predavanje dr Aleksandre Kolaković na Jutjub kanalu KCNS
28. 12. 2021. u 22:00
IRANSKI KOMANDOSI PRONAŠLI PILOTA F-35: Zavarali trag Amerikancima i uhapsili ga
ISLAMSKA revolucionarna garda (IRGC) locirala je i privela pilota oborenog američkog lovca F-35 tokom operacije potrage, javlja iranska agencija Nur njuz.
03. 04. 2026. u 16:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
DOBIO ODGOVOR: Šef diplomatije BiH besan zbog Karleuše
PEVAČICU Jelenu Karleušu uzeo je "na zub" ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković zbog medijskog eksponiranja u državi.
04. 04. 2026. u 20:26
Komentari (0)