BANICE IZ VURNJE ILI ISPOD SAČA. Tradicionalna narodna gastro svetkovina na Belopalanačkom vrelu okupila 150 domaćica
NA BELOPALANAČKOM Vrelu organizovana je tradicionalna narodna gastro svetkovina "Dani banice", na kojoj se zbog poznatih preventivnih mera okupilo oko 150 domaćica iz ovog dela Srbije, koje su predstavile svoje pite, umešene na starinski način i od sirovina koje su se koristile decenijama unazad, odnosno bez ikakvih savremenih novotarija poput šlagova, kremova i sličnih dodataka.
Foto V. Ćirić
Prethodnih godina na Vrelu je okupljalo i do 400 domaćica, iz gotovo cele Srbije, ali i iz Makedonije i Bugarske.
Ovo su 15. po redu "Dani banice" na kojima su učestvovale domaćice koje znaju da naprave razne slane i slatke pite i da ih ispeku na šporetima na drva, u vurnji, ili ispod sača u bukovom ili hrastovom žaru.
Među pitama je bilo sukanih i razvlačenih i sve su mešene od domaćeg brašna sa svinjskom mašću, a kao "dodaci" mogli su da se koriste kravlji, kozji i ovčji sir, sirevi mešanci, blitva, zeleno zelje, mleveno meso, tikve i tikvice, orasi, jaja, praziluk, razne kombinacije ovih namirnica, ali i pita od šljiva, pečuraka, raznih šumskih plodova poput malina, kupina, jagoda. Drugim rečima bilo je pita umešenih na stotinu načina koje se decenijama unazad u domaćinstvima spremaju raznim povodima: za slave, preslave, verske praznike za dobre i loše prilike.
Vredne domaćice sa jugoistoka Srbije sve odreda kažu da su ovo umeće naučile od svojih majki ili baka i da nije nimalo jedostavno umesiti dobru banicu. Naročito je teško razvući sirovo testo, jer pita od kupljenih kora ni u kom slučaju ne može da bude kao ona koja se razvlači ili se "suče" oklagijom. Nije nimalo jednostavno pogoditi pravu meru masti i materijala koji se dodaje.
SKROMNO ZBOG KORONE
Za razliku od prethodnih godina, kada su "Dane banice" pohodili i mnogobrojni gosti iz Bugarske, ovog puta ih nije bilo, a razlog je opet epidemija, tako da je na Vrelu bilo mnogo manje sveta i gurmana. Pretprošle godine je, na primer, samo iz Sofije posredstvom turističkih agencija došlo pedesetak autobusa gostiju koji su željni "naturalne" odnosno prirodne hrane koja se uz to još i proizvodi na prirodan način.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
TRADICIJA KOJA TRAJE: Stotine plovila zaplovilo Drinom na 26. regati u Ljuboviji (FOTO)
11. 07. 2026. u 12:50
VAŽNO UPOZORENjE GRAĐANIMA: Oglasio se Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije (VIDEO)
11. 07. 2026. u 12:15
OVO JE SRBIN KOJI JE UMALO ISPAO IZ AVIONA: Supruga otkrila kako su ga spasili (FOTO)
11. 07. 2026. u 12:04
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (0)