Nekada je bilo nezamislivo da se devojka uda bez ovoga, a danas ga one čuvaju od zaborava

D. ZEČEVIĆ

29. 07. 2020. u 09:18

NEKADA je bilo nezamislivo da se devojka na Kosovu i Metohiji uda a da u svom mirazu nema darova s motivima kosovskog veza.

Foto privatna arhiva

Ova svojevrsna umetnost na platnu izučavala se, svojevremeno, u posebnim školama koje su, upravo za tu namenu, otvarale srpske kraljice na dvorovima. A kosovski vez koji je početkom sedmice predstavljen i u Srpskom kulturnom centru koji se nalazi u Prištini, kako saznajemo, korišćen je kao detalj na posteljinama, te za obogaćivanje nameštaja i drugih ukrasnih predmeta.

- Mi smo oni koji neguju i nastavljaju tradiciju naših baka i predaka, da se kosovski vez otrgne od zaborava, da prenosimo ovu veštinu na naša pokolenja - istakla je predsednik udruženja "Avenija" iz Lapljeg Sela Gordana Đorić, naglašavajući pritom da je kosovski vez jedinstven po oivičenju izvezenih simbola crnim svilenim ili pamučnim koncem.
Datira, kaže, još iz srednjeg veka, a posle Kosovskog boja se na vezene predmete unose i simboli ovog istorijskog događaja. Prednjači prikaz kosovskog božura koji predstavlja stradanje Srba.

Osim na dvorovima, ovaj nesvakidašnji ručni rad je negovan i u mnogim manastirima.

- Najpoznatija vezilja je bila monahinja Jefimija, istovremeno umetnik kosovskog veza i poetesa. Ona je i izvezla pokrov za mošti kneza Lazara, te koncem "ispisala" stihove pohvale - dodaje Gordana Đorić, uz podsećanje na to da kosovski vez zauzima prestižno mesto na listi nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, jer je uvršten u nacionalni registar.

Pogledajte više