ČISTITE IH OPREZNO: Uvo krvari i zbog pritiska i zbog virusa

Ivana Kovačić 05. 04. 2023. u 14:30

POJAVA krvi u uvu ili otoragija može da bude posledica nekoliko različitih faktora.

Foto Shutterstock

Zavisno od njih primenjuje se i terapija. Svako krvarenje iz uva trebalo bi da bude razlog za odlazak kod otorinolaringologa, a u slučaju naglo nastalog krvarenja iz uva, bitno je da se u uvo ne stavlja ništa i da se ono zaštiti sterilnom gazom do lekarskog pregleda.

Doktor Svetlana Valjarević, specijalista ORL kaže da uvo najčešće krvari zbog mehaničkih povreda:

- Čačkanje uva štapićem ili nekim drugim predmetom može da dovede do ozlede. Takođe, do krvarenja dovode i udarci, padovi ili povrede bubne opne prilikom promene pritiska kod ronilaca ili prilikom sletanja aviona.

Upale ređe izazivaju krvarenja, ali je to takođe moguće.

- Najčešće uvo krvari zbog virusnih upala srednjeg uva, pa se takvi otitisi najčeće i nazivaju hemoragičnim otitisima - kaže naša sagovornica. - Na bubnoj opni stvaraju se mehurići (bule), koji pucaju i tom prilikom dolazi do krvarenja.

I bakterijske i gljivične infekcije ponekada dovode do ovog krvarenja.

- Gnojne upale uva izazvane bakterijama mogu da dovedu do curenja sadržaja koji je sukrvičav, ali se jasno vidi da postoji i gnojna sekrecija - kaže naša sagovornica. - Gljivične infekcije kože uva i alergijska stanja, ređe direktno dovode do krvarenja, ali zbog svraba i češanja uva od strane pacijenta, dolazi do povređivanja kože i krvarenja.

Iako retko, naglo nastala krvarenja iz uva mogu da budu posledica visokog krvnog pritiska ili predoziranosti lekovima protiv zgrušavanja krvi.

Pogledajte više