"TO JE JAKO POHVALNO, SAMOHRANE MAJKE ZASLUŽUJU MNOGO VIŠE" Građani prepoznali koliko je važan alimentacioni fond (VIDEO)
MEĐU brojnim merama koje su protekle godine donete u cilju boljeg života građana Srbije, a na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, posebno se ističe ona koja se odnosi na alimentacioni fond - mera koja brine o najmlađima i najranjivijima, deci, i koja predviđa da ih upravo država štiti u momentima kada, najčešće očevi, zbog svoje neodgovornosti zakažu sa isplaćivanjem novca za svoju decu.
Foto: Novosti
Ovu obavezu sada je na sebe preuzela država, čime su umnogome rasterećene samohrane majke. Neodgovorne očeve sada neće ganjati one, već upravo država.
Sa građanima srpske prestonice u prazničnim danima koji su za nama razgovarali smo i o ovoj meri koju je donela država na inicijativu predsednika Vučića.
Na pitanje "Novosti" da li smatraju da je alimentacioni fond dobar s obzirom da sada država uplaćuje alimentacije samohranim majkama kojima njihovi muževi ne isplaćuju građani su istakli da su jasno prepoznali koliko je to pozitivno i važno.
Prepričali su nam i neke od primera koje imaju u svom najbližem okruženju.
- To bi trebao svaki otac da isplati za svoje dete, ali druge su okolnosti, podržavam to. Mislim da je to dobra stvar dakle, baš sam bio u situaciji da moja koleginica sa kojom sam radio svojevremeno u kancelariji, muku mučila kako da dobije onaj deo koji je otac bio dužan da plati tako da mislim da je to jako dobra stvar. To je jako pohvalno sa moje strane jer samohrane majke zaslužuju mnogo više - rekli su zadovoljni građani.
Pogledajte šta su nam još rekli o alimentacionom fondu:
Revolucionarna stvar za Srbiju
Podsetimo, koliko je jedna ovakva mera bitna za naše najmlađe, ali i pre svega samohrane majke koje se nađu u teškim životnim situacijama ostavljene na milost i nemilost često neodgovornih partnera koji izbegavaju ispunjenje svojih finansijskih obaveza prema njima i deci, istakao je i predsednik Vučić kada je govorio o svojoj ideji da se jedna ovakva mera sprovede.
Predsednik je govoreći o ovoj meri istakao da je alimentacioni fond namenjen ženama čiji bivši supružnici ne žele da plaćaju alimentaciju i naglasio da je ta odluka revolucionarna stvar za Srbiju - jedna od istorijskih, zajedno sa zakonom o stambenim kreditima za mlade.
- Za slučaj kad imate muškarca koji ne razume da mora da bude makar elementarno gospodin - rekao je Vučić govoreći o ovoj meri na skupu održanom u Sava centu povodom Međunarodnog dana žena. Predsednik je naglasio da žene zahvaljujući ovim koracima neće morati da vode sudske sporove da bi dobile alimentaciju, već će to država preuzeti na sebe, a one će novac dobijati odmah.
- Ponosan sam što takav zakon donosimo, ponosan sam na to jer znam da time činimo mnogo ženama koje nemaju ni vremena od brige za decom, ne mogu da stignu svuda, a moraju da se tužakaju sa bivšim supružnikom, s njegovim advokatima - kazao je predsednik tom prilikom.
- Država ovim zakonom preuzima na sebe obavezu onog sekunda kad muškarac neće da plaća alimentaciju - izdržavanje samohranoj majci da počinje da plaća alimentaciju u punom iznosu i da goni tog neodgovornog muškarca - poručio je tada predsednik Vučić.
Iz Alimentacionog fonda do sada isplaćeno 5,5 miliona dinara
Prema poslednjim informacijama koje je objavila ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević zaključno sa prvom nedeljom decembra ove godine iz Alimentacionog fonda isplaćeno je oko 5,5 miliona dinara i isplate se odnose na oko 280 zahteva, od čega su između 15 i 20 odsto zahtevi očeva.
Budžet ministarstva na čijem je čelu sledeće godine će biti veći za 33,02 odsto od ovogodišnjeg, a u okviru njega će subvencije majkama za kupovinu prve nekretnine biti povećane sa 750 miliona na 1,1 milijardu dinara.
Maksimalni iznos koji se može dobiti iz Fonda iznosi 25.000 dinara za jedno dete
Sve informacije o alimentacionom fondu
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju, kao nadležno za porodičnu zaštitu, na osnovu Zakona o ostvarivanju prava iz Alimentacionog fonda određeno je za upravljača ovog fonda.
Alimentacioni fond osnovan je kao budžetski i to na neodređeno vreme, a radi obezbeđivanja sredstava za privremeno izdržavanje.
Nakon uspostavljanja Kontakt centra za pitanja građana u vezi sa ostvarivanjem prava iz Alimentacionog fonda, dostupnog na telefonskom broju 011/74-55-399 i i-mail adresi: alimentacioni.fond@minbpd.gov.rs, te pokretanja digitalnog asistenta na zvaničnom sajtu ministarstva (www.minbpd.gov.rs), Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju u saradnji sa Kancelarijom za ITE, objavilo je i informativno – edukativni video o procedurama i načinu ostvarivanja prava na privremeno izdržavanje iz Alimentacionog fonda: https://www.instagram.com/p/DO-rPOxDCjw/?hl=ru.
Ministarstvo je u saradnji sa Kancelarijom za informacione tehnologije i e-upravu 20. juna 2025. pokrenulo Kontakt centar za Alimentacioni fond, koji je dostupan građanima 24 sata, svih sedam dana u nedelji, uz mogućnost direktne komunikacije sa operaterima radnim danima od 08.00 do 15.00 časova.
Automatski sistem Kontakt centra pruža informacije o proceduri, uslovima, visini i trajanju privremenog izdržavanja, a građane najviše zanimaju koraci do ostvarivanja prava na sredstva iz Fonda. Najveći broj upita dolazi od majki kojima je sud poverio samostalno vršenje roditeljskog prava, ali Kontakt centar pozivaju i samohrani očevi.
Nakon uspostavljanja jedinstvenog Kontakt centra za pitanja građana u vezi sa korišćenjem sredstava iz Alimentacionog fonda, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju, u saradnji sa Kancelarijom za informacione tehnologije i elektronsku upravu, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), na zvaničnom sajtu ministarstva uspostavilo je i digitalnog asistenta, zasnovanog na veštačkoj inteligenciji, koji pruža korisnicima odgovore na pitanja u vezi sa ostvarivanjem prava na privremeno izdržavanje iz fonda. Virtuelni asistent pokreće se klikom na ikonicu u donjem desnom uglu naslovne stranice sajta.
Takođe, Ministarstvo je na svom zvaničnom sajtu obezbedilo i posebnu stranicu sa uputstvima, kao i odgovarajući infografik „Kako do alimentacije iz Fonda?“ kako bi građanima približilo zakonska rešenja i olakšalo pristup pravima iz Fonda.