CENZURA: Da li smo dužni da našim parama podržimo strane knjige koje nemaju naučno poverenje?

Branislav Đorđević 19. 08. 2020. u 10:00

ODLUKU Ministarstva kulture da se uskrati novac za otkup dela hrvatskog istoričara Iva Goldštajna "Jasenovac" ("Akademska knjiga") za srpske biblioteke, odmah su proglasili cenzurom.

Novosti

Da li smo dužni da našim parama podržimo strane knjige koje nemaju naučno poverenje? Da pristanemo na štetne poteze i propuste na račun srpske istorije? Deo domaćih medija i grupa "stručnjaka" sa evropskom širinom pogleda, misli da bi trebalo.

Napali su iz sve snage ministra kulture Vladana Vukosavljevića koji ima suprotno mišljenje. Skandal je za njih što nismo platili za tvrdnju da su u Jasenovcu ustaše ubile između 83.000 i 84.000 Srba i za pretpostavku da taj broj eventualno može biti 100.000!

Goldštajnovu knjigu kao recenzent domaćim čitaocima preporučuje istoričarka Dubravka Stojanović, koja se nedavno izjasnila protiv odluke da Blagoje Jovović, koji je smrtno ranio ustaškog zlikovca Antu Pavelića, dobije ulicu. Glasove koji bi podržali odluku Vukosavljevića da se suprotstavi drastičnom smanjenju broja srpskih žrtava u zloglasnim logorima NDH, nismo čuli.

Javni prostor ispunili su samo oni koji hvale Goldštajnove poruke da u Srbiji još vlada mitomanija i propaganda da je u Jasenovcu umoreno 700.000 Srba. Vukosavljević nije zabranio ovu knjigu (ona se nalazi u knjižarama, biblioteke mogu da je kupe) već smatra da su za trošenje para građana Srbije potrebne dodatne ocene i relevantne recenzije srpskih istoričara koji se temom genocida nad Srbima u NDH bave duže nego Goldštajn, i da njegovo "otkriće" o broju žrtava u Jasenovcu nemalom broju stručnjaka liči na istorijski revizionizam. Na pitanje koliko knjiga srpskih istoričara Hrvatska otkupljuje i objavljuje, protivnici ministra nemaju odgovor.

Pogledajte više