KEJN OSVAJA DALAS: Tradicija kaže da Englezi stižu do finala kada u prvom kolu savladaju Hrvate
GORDI ALBION počinje svoju operaciju Svetsko prvenstvo 2026 protiv selekcije od koje je izgubio u polufinalu turnira 2018. godine, a Tomas Tuhel ima zadatak da odvede Englesku do samog kraja.
FOTO: Rich Storry / Getty images / Profimedia
Nije dobar znak za Hrvate to što im je sastav uglavnom isti kao tokom pohoda do finala 2018. godine. Taj tim ni tada nije bio baš mlad, a njihovo ispadanje u grupnoj fazi na Evropskom prvenstvu 2024. sugeriše da je ova grupa igrača prošla svoj vrhunac.
Engleska je pobedila Hrvatsku u svojoj prvoj utakmici na Evropskom prvenstvu 2020. pre nego što je stigla do finala, i navijači se nadaju da će pobeda u Dalasu pokrenuti sličan niz ovog leta.
Englesko imenovanje Tomasa Tuhela svakako je izazvalo određene opravdane kritike, ali se ne može osporiti njegov renome. Nemac je tokom boravka u Čelsiju odveo plavce do četiri finala u svojih prvih 18 meseci, uključujući pobedu u Ligi šampiona 2021. godine.
Imajte na umu
Engleska je pobedila u 11 od 14 utakmica pod vođstvom Tomasa Tuhela.
Hrvatska je pretrpela poraze od Belgije i Brazila u svoja poslednja tri meča.
Hrvati nisu uspeli da prođu grupnu fazu na Evropskom prvenstvu 2024. godine.
Engleska je pobedila u svoja poslednja četiri uvodna meča na velikim turnirima.
Tuhel ima jasan plan za ovaj tim Engleske, sa pokretnom prednjom trojkom koja je postavljena da podrži Harija Kejna. Nemac je insistirao na dovođenju Kejna u Bajern dok je trenirao bavarski tim, a njegova formacija 4-2-3-1 je postavljena tako da maksimalno iskoristi Kejnove talente. Pored svih svojih golgeterskih podviga, Kejn je pomogao Bajernovim krilima da procvetaju tokom svog boravka u Nemačkoj.
Inače, u Engleskoj nije retko mišljenje da je napad najlošiji deo tima, jer osim Harija Kejna nema ko da daje golove. Posle Kejna sa svojih 79 golova, sledeći na listi strelaca od aktivnih igrača je krilni napadač Markus Rašford koji na svom kontu ima 18, dok je od pravih špiceva drugi sa sedam golova Oli Votkins.
Novo pojačanje Barselone Entoni Gordon mogao bi da bude sledeći igrač koji će imati koristi od toga. Gordon je postigao 10 golova u Ligi šampiona za Njukasl prošle sezone, a njegov pogodak protiv Kostarike u Orlandu prošle nedelje bio je podsticaj za samopouzdanje. Njegovo iskustvo kao prinudnog napadača za Njukasl ove sezone trebalo bi da mu omogući da upada u napad kada Kejn povuče dublje u sredinu. On bi mogao da ispuni ulogu kakvu je Rahim Sterling imao na Evropskom prvenstvu 2020, pa se ističe u klađenju na strelce.
Hrvatska je prošla kroz lak žreb u kvalifikacijama, gde im je Češka bila jedina prava pretnja. Međutim, izgubili se od Brazila i Belgije u 2026. godini i deluju preslabi da bi parirali najboljim timovima na ovom turniru. Hrvatska je poražena sa 3:0 od Španije u svom uvodnom meču na Evropskom prvenstvu 2024, a uspeli su samo da remiziraju protiv Italije i Albanije, reprezentacija koje nisu uspele da se plasiraju na ovaj turnir.
Sa malo nove krvi (Luka Vušković zaslužuje da se pomene), teško je očekivati bolje izdanje Hrvata ovog leta. Forma Engleske od Evropskog prvenstva 2024. nije bila bez mana, ali su pobedili u 11 od 14 utakmica pod Tomasom Tuhelom, pri čemu je svaka od tih pobeda došla uz sačuvanu mrežu. Engleska je pobedila u svoja poslednja četiri uvodna meča na turnirima i verujemo da je čisti kec na kvotu 1,74 dobar value bet pa da nam bravo komšije likovi oproste na ovom predlogu: