VOĆARI U POMORAVALJU NEZADOVOLJNI: Zbog cene, rod šljive ide u kazan

Zorana Rašić 03. 09. 2020. u 16:30

ZA razliku od nekih drugih krajeva Srbije, godina je bila solidna za proizvodnju šljive u Pomoravskom okrugu jer su i vremenski uslovi bili prilično dobri u periodu cvetanja.

Foto Z.Rašić

Pod ovom voćkom je u šest opština tog okruga oko 3.000 hektara, međutim, tvrde proizvođači, razloga za radost nema previše jer rod ne prati cena kakvu su očekivali. Početak je bio dobar, oko 50 dinara, ali sada otkupljivači daju tek 20 ili 25, pa je otkup gotovo svuda stao. Zbog toga voćari najavljuju da će najveća količina šljive, možda čak 80 odsto, završiti u kazanima, odnosno, preradiće je u rakiju.

Poljoprivrednik iz Raševice Aleksandar Lj. Canić u svom voćnjaku uzgaja stenlej i zadovoljan je prinosom, ali ne i cenom. Najveći deo njegovog roda završiće u kazanu za pečenje rakije.

- Isto će uraditi i moje komšije - veli Canić.
Agronomi iz jagodinske Poljoprivredne stručne službe ističu da svi, koji su uspeli da zaštite svoje zasade od raznih bolesti i štetočina pre obilnih kiša kojih je bilo više od mesec dana, nisu loše prošli sa ovom voćkom. U Pomoravlju se gaje kombinovane sorte koje se koriste kako za upotrebu u svežem stanju, preradu u pekmeze i džemove, tako i za proizvodnju rakije. Najčešće su zastupljene sorte iz čačanske selekcije. To su čačanska rana i čačanska lepotica, kao i stenlej. Napominju da je čačanska rodna pretrpela štetu zbog pojave truleži, kao i stenlej, ali da nije strašno. Ko želi da suši šljivu, za kilogram suve, budući da je plod voden, biće potrebno oko šest kilograma sveže.

 

PIJACA DRŽI CENU

I dok se voćari žale na cenu šljive koju plaćaju otkupljivači, tih problema na pijaci nema. U Paraćinu po kilogramu prodaje "ide" po 50, pa i 60 dinara, a domaćice je već kupuju u većim količinama za zimnicu ili zamrzivač.

Pogledajte više