HEROJ NA METI VANDALA: Oskrnavljena spomen bista Olge Jovičić Rite u Kraljevu
ZASAD nepoznati vandali oskrnavili su spomen-bistu narodnog heroja Olge Jovičić Rite u centralnom kraljevačkom parku.
G.Šljivić
Oni su, kako se pretpostavlja, minulog vikenda, tokom noći bez ikakvog razloga oborili spomen-bistu sa postamentom, tešku par stotina kilograma, i izazvali osudu i salvu negativnih komentara Kraljevčana.
- Niko pri zdravoj pameti ovo ne može da uradi, niti može da ima bilo kakav razlog. Ovo je sraman čin koji pokazuje veliku dozu nevaspitanja i neznanja. Ako nadležni pronađu počionice nadam se da će ih drastično kazniti - samo su neki od brojnih komentara ljutitih stanovnika grada na Ibru.
Narodni heroj Olga Jovičić Rita (1920-1942) bila je prva žena politički komesar u Narodnooslobodilačkoj vojsci Jugoslavije kao pripadnik Četvrtog kraljevačkog bataljona u sastavu Prve proleterske brigade. Teško je ranjena u julu 1942. u okršajima za Prozor, a ranama je podlegla u obližnjem selo Duge.
Tu je najpre i sahranjena, a posle rata njeni posmrtni ostaci prebačeni su u porodičnu grobnicu u Kraljevu. Od 1977. počiva u Aleji nosilaca partizanske Spomenice na starom kraljevačkom groblju.
Potraga
ZAVOD za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu ovaj incident prijavio je ovdašnjoj Policijskoj upravi u Kraljevu čiji pripadnici, kako saznajemo, intenzivno rade na identifikaciji i pronalaženju počinilaca.
Ukazom Narodne skupštine FNRJ, Olga Jovičić Rita je 1951. godine proglašena za narodnog heroja. Uz ovdašnju Predškolsku ustanovu ispred koje se nalazi oskrnavljena Olgina bista, i jedna od najvažnijih i najprometnijih saobraćajnica u centru grada na Ibru nosi njeno ime.