JESENJI RADOVI U VOĆNJACIMA: Nakon opadanja lišća, u voćnjaku se obavlja takozvana sanacijska rezidba

Z. GLIGORIJEVIĆ 09. 11. 2023. u 15:20

Uklanjaju se samo suve, polomljene i bolešću zaražene grane, jer su one idealno mesto za prezimljavanje raznih gljivica i štetnih insekata. Prilikom rezidbe na granama ne smeju da ostaju velike rane. Njih obavezno premazati kalem-voskom. Uporedo sa rezidbom sa grana se otresaju sasušeni i truli plodovi, sakupljaju sa zemlje i iznose iz voćnjaka, poručuje diplomirani inženjer Ivana Gligorijević, savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo Poljoprivredno savetodavne i stručne službe u Jagodini.

Foto:PSSSJ

Sledi prskanje bakarnim preparatima i mineralnim uljima, takozvano "plavo prskanje". U jesen su na bolesti naročito osetljiva mesta gde se otkinula lisna drška, pa se zato i ne preporučuje prskanje sve dok sa stabla ne opadne najmanje 80 odsto lišća.

-Još jedna mera za zaštitu od niskih temperatura tokom zime je krečenje stabala i debljih ramenih grana. Voćke se ne kreče da bi se insektima onemogućilo prezimljavanje u kori stabla i radi zaštite od glodara (zečeva i srna), mada ih kreč u tome donekle ometa, već da za vreme zimskih i ranoprolećnih sunčanih dana odbijaju sunčevu svetlost i toplotu. Krečenjem stabla odlaže se početak vegetacije voćke u rano proleće i tako izbegavaju oštećenja na stablu i pupoljcima zbog naglih kolebanja temperature – navodi Ivana Gligorijević.

Ona dodaje da je mlada stabla potrebno mrežicama zaštititi od glodara koji tokom zime mogu naneti veliku štetu.

Pogledajte više