NA JAVNOM ČASU VIŠE OD HILJADU GRAĐANA: Na Trgu slobode u Novom Sadu održana javno-zdravstvena kampanja "Spasi me"

Љ. П. 30. 04. 2023. u 11:37

PRVOM času javno zdravstvene kampanje "Spasi me", održanom na Trgu slobode u Novom Sadu, prisustvovalo je više od hiljadu građana. Posetioci su imali priliku da kao i prošle godine, prođu besplatnu obuku iz kardiopulmonalne reanimacije (KRP) uz pravilnu upotrebu automatskog eksternog defibrilatora (AED), kao i da na adekvatan način nauče kako da preoznaju osobu koja je doživela naglo nastali srčani zastoj.

FOTO:Dejan Krstić

Nakon uspešne prethodne godine u kojoj je kapmanja održala tri velika javna časa i više manjih edukacija u kojima je obučeno više od od 4.000 Novosađana, i ove godine javnom času odazvao se veliki broj građana, njih više od 1.000. Posetioci su ovom prilikom imali mogućnost da da na pet različitih punktova uče osnobe KRP-a, uz upotrebu AED aparata. Najmlađi posetioci mogli su da u unapređenom dečjem kutku, kroz različite radionice nauče kako da pozovu hitne službe i da savladaju osnove reanimacije na plišanom medi.

Od ove godine novina je što su uvedena dva nova punkta - za reanimiranje beba kao i punkt na kom su građani mogli da nauče kako se pravilno izvodi Hajmlihov hvat. Koordinatorka javno zdravstvene kampanje "Spasi me", Teodora Lakić, naglasila je da je ova obuka jako bitna, jer se stavlja akcenat na to da svako može spasti život i da bude heroj kao i da su svi članovi kampanje dali svoj maksimalan doprinos kako bi zainteresovanima što kvalitetnije prikazali osnovna pravila reanimacije.

- Baš kao što naš slogan glaci "Ne dozvoli da se život ugasi - budi heroj i spasi", tako i mi želimo da kažemo i pokažemo ljudima da svako može da spasi život i to će naučiti putem naših edukacija -rekla je Lakić i podsetila da je putem javnih časova prošle godine obučeno više od 4.000 građana Novog Sada i da je glavni cilj da se ove godine prestigne taj broj.

Nikola Slokar, predsednik Sekcije prve pomoći Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, izjavio je da je tokom druge godine kampanje "Spasi me", primetna povećana zainteresovanost kod sugrađana, a smatra da je glavni razlog za to unapređenje aktivnosti koje pružaju na edukacijama.

- Sekcija prve pomoći Medicinskog fakulteta u Novom Sadu veoma je ponosna na  celokupnu kampanju koja daje pečat svemu onome što radimo i koja je zapravo suština i naš zadatak, a to je edukacija što većeg broja stanovništva - rekao je Slokar i dodao da se uskoro očekuje novi javni čas o kojem će javnost blagovremeno biti obaveštena.

Prvom javnom času prisustvovali su i ambasdori kampanje košarkaš Željko rebrača, fitnes  trener Saša Lazić kao i Maša Kuprešanin, učesnica Survivora koji su se družili sa posetiocima.

 DJavni čas je svečano otvoren koreografijom "Statistička greška" u izvođenju Play dance studija iz Novog Sada, a za sjajnu atomsferu pobirnuli su se di-džejovi najslušanijeg radija u gradu.

Doprinos u realizaciji kampanje dali su mnogi kao i DEM čiji su AED uređaji bili postavljeni na punktovima. Nastavak kampanje planiran je i čitave 2023. godine, održavanjem javnih časova na različitim lokacijama na teritoriji Novog Sada, ali i većim gradovima na teritoriji Vojvodine. Takođe, planirane su i edukacije u novosadskim srednjim školama i fakultetima Univerziteta u Novom Sadz. Projekat su do sada podržali Grad Novi Sad, Gradska uprava za zdravstvo, Društvo lekara Vojvodine, Srpsko lekarsko društvo i Medicinski fakultet u Novom Sadu.

Pogledajte više