ČEKAJU SVOJ KUTAK DVE DECENIJE: Nezadovoljni roditelj apelovao da konačno počne izgradnja dnevnog boravka za MNRO u Bačkoj Palanci
Vreme je da lokalna vlast u Bačkoj Palanci konačno krene od nule i olakša teški krst koji nose porodice mentalno nedovoljno razvijenih osoba (MNRO)
foto OU
To je u obraćanju javnosti putem društvenih mreža proteklih dana poručio Rade Serdar, otac 27-godišnje ćerke sa autizmom, ogorčen što još nije počela izgradnja dnevnog boravka, koji roditelji MNRO u ovoj opštini čekaju dve decenije.
U junu prošle godine opštinska skupština je usvojila Odluku o privođenju nameni objekta za potrebe dnevnog boravka MNRO i formirala radnu grupu za praćenje realizacije te odluke. Predsednik SO Milan Čavić rekao je, za „Novosti“, da sve aktivnosti idu u dobrom smeru i da je to prošle sedmice predočeno na sastanku Radne grupe, koju čine predstavnici pokrajinskih sekretarijata za socijalnu politiku i urbanizam, lokalne samouprave, Centra za socijalni rad, JP „Standard“ i Udruženja za pomoć MNRO.
- Obećano je da će gradnja dnevnog boravka početi u martu 2023. Počeli smo da verujemo u to i dobili opštinsku Oktobarsku nagradu, verovatno da nam se malo zamažu oči. Ustupili su nam prostorije na privremeno korišćenje u MZ Dunav i pokazali nam plan izgradnje dnevnog boravka, ali sve je ostalo na tome – istakao je Serdar.
Čavić je naveo da je krajem decembra završen i predstavnicima Udruženja za pomoć MNRO potom prezentovan urbanistički projekat izgradnje dnevnog boravka, a da su 8. marta pribavljeni lokacijski uslovi za izdavanje građevinske dozvole.
- Nije bilo najavljeno da će do kraja marta početi gradnja, nego da će biti obezbeđena građevinska dozvola. To će se desiti ovog meseca, a zatim će se raditi projekat za izvođenje, posle čega će biti raspisana javna nabavka – objasnio je Čavić.
On je naglasio da nema nikakvih prepreka i da će zvanično 75 (a nezvanično više od 110) osoba sa smetnjama u razvoju dobiti moderan kutak na 539 kvadratnih metara u zgradi MZ Bratstvo, u koji bi, kako se očekuje, trebalo da se usele do kraja ove godine.
CENTAR POGODNIJI
OD BAGREMARE
Otac koji je razočaran što izgradnja dnevnog boravka još nije počela požalio se i da roditeljima nije ispunjen zahtev da taj objekat bude uređen na izletištu Bagremara, koje je od 2007. godine pod zaštitom države kao specijalni rezervat prirode.
- Uslov da usluga dnevnog boravka bude licencirana je da on bude u građevinskoj zoni, a lokacija u centru grada je pogodna i zbog socijalizacije MNRO. Kad bi boravak bio udaljen, trebalo bi da se obezbedi minibus da bi se stiglo do njegovih korisnika – kazao je Čavić.