HAOS U ŠPANIJI ZBOG RUSA: Veliki skandal trese iberijsko poluostrvo! Zastave SSSR-a i Narodne Republike Donjeck se vijorile Baskijom (FOTO)

Novosti online 17. 10. 2022. u 22:19

U subotu je u Bilbau odigran meč La Lige između dva španska Atletika, a gosti iz Madrida slavili su sa 1:0. protiv ljutog rivala iz Bilbaa, grada na zapadnim Pirinejima u pokrajini Baskija. Ovaj meč 12. kola La Lige sada je zasenio skandal koji se desio na tribinama.

FOTO: Printskrin

Veliku prašinu na Iberijkom poluostrvu podigli su Baskijci pošto su se, između ostalog, na zastavama navijača iz Bilbaa našli srp i čekić, kao najpoznatiji simboli SSSR-a zajedno sa zvezdom petokrakom, koja je usput i simbol komunizma.

Na stadionu "San Mames" bile su prisutne i zastave Narodne Republike Donjeck, kao i zastava SSSR-a. Isticanjem ovih transparenata grupa domaćih navijača izrazila je podršku ruskim akcijama tokom rata s Ukrajinom, a ujedno je izazvala veliku polemiku u svetu fudbala.

- Baskijski separatisti iskazali su podršku Rusiji i takozvanoj “Narodnoj Republici Donjeck - tokom jučerašnje utakmice između Atletik Bilbaoa i Atletiko Madrida - piše "Visegrad 24" na Tviteru, koji dodaje “Rusija godinama finansira separatističke pokrete u Španiji".

Subotnji događaji nisu bili prvi takvi incidenti navijača iz Bilbaa. U martu, nekoliko sedmica nakon izbijanja rata, grupi ljudi je na stadionu istaknula transparente usmerene prema NATO-u i samoj Ukrajini, a istaknuta je i zastava tzv. Nova Rusija, tj. napadnuta i "osvojena" područja uključujući Lugansku i Donjecku oblast.

Ostaje sada da se vidi hoće li Atletik biti kažnjen zbog ovog skandaloznog ponašanja jednog dela navijača.

Atletik inače dolazi iz grada Bilbaa, autonomne pokrajine Baskije, a igra na stadionu koji je dobio ime po crkvi koja se nalazi u blizini stadiona. Osnovan je davne 1898. godine i jedan je od tri kluba koji nikada nije ispao u 2. ligu uz Real Madrid i Barselonu.

Ima osam titula prvaka Španije, 24 puta je čak osvajao Kup kralja i jednom Superkup, a igrao je 1977. i finale Kup UEFA.

Specifičan je po tome što za njega mogu igrati samo oni koji su rođeni u Baskiji ili žive tu i smatraju se Baskima. Ta klupska politika na snazi je od 1912. godine, a tokom Frankove diktature smatrala se simbolom baskijskog identiteta.

Prema pisanju medija, Baske smatraju rasistima koji ne žele da stranci nose dres njihove svetinje i ponosa, kluba po imenu Atletik. No, s druge strane, radi se o njihovoj želji da očuvaju svoju malu zajednicu netaknutom, i to najviše putem jezika koji je ključan element njihova identiteta.

BONUS VIDEO: Mitrovićevih 50 golova za Srbiju: kako pogađa „Mitro gol“?

 
Pogledajte više