PIKSI ZNA KAKO! Samo smo jednom pobedili u Portugaliji, ali...

Zoran Ćorović

14. 11. 2021. u 09:00

VREME je da se tradicija dobro protrese i - poruši. Naša reprezentacija u takmičarskim mečevima nikada nije pobedila Portugaliju u gostima, pa bi to mogla da učini.

MAJSTOR Dragan Stojković/FOTO: N. Paraušić

Ono što je zanimljivo, to je činjenica da smo jedini put slavili na Iberijskom poluostrvu protiv ovog rivala kao Jugoslavija, i to pogotkom aktuelnog selektora Dragana Stojkovića, u prijateljskom okršaju (3:2), juna 1984. godine. Tada su "plavi" gubili sa 1:0 i 2:1, a preokret je ostvaren preko Safeta Sušića, Sulejmana Halilovića i Piksija iz penala, u 83. minutu.

PORTUGALCI USPEŠNIJI

KADA se sve sabere, sa Portugalijom imamo negativan bilans. Na 12 međusobnih duela, naša reprezentacija je ostvarila samo dve pobede, četiri puta je bila nerešeno, dok su Portugalci ostvarili šest trijumfa, uz gol-razliku 18:23.

Poslednji duel, 27. marta 2021. na "Marakani", ostaće upamćen kao jedan od najuzbudljivijih. Portugalci su posle prvog poluvremena vodili sa 2:0, golovima Dijega Žote, ali su u nastavku Mitrović i Kostić doneli izjednačenje "orlovima". Imali smo sreće da sudije u samom finišu nisu videle gol Ronalda, koji je negodovao kao malo dete, pa je u besu bacio i kapitensku traku.

To je bio drugi meč devetnaestogodišnjeg Stojkovića za reprezentaciju i njegov debitantski pogodak. Ova utakmica odigrana je u okviru priprema za EP u Francuskoj na kojem je Jugoslavija, predvođena selektorom Todorom Veselinovićem doživela debakl, dok su Portugalci stigli čak do finala gde su poraženi od domaće ekipe (2:0) za koju je tada blistao neponovljivi Mišel Platini.

Pred sutrašnji dvoboj, simbolika je svakako lepa stvar koja može da ugreje srce navijača Srbije. Naravno, lepo je to što se Piksi vratio tamo gde je postigao prvenac za pobede.

Da se zna, još jednom smo savladali Portugalce, i to je bilo u velikom stilu. U kvalifikacijama za EP, Jugoslavija je deklasirala "navigatore" čak sa 5:1. Utakmica je odigrana na stadionu JNA, pred 43.000 gledalaca. Našu selekciju vodio je tandem na klupi Aleksandar Tirnanić i Ljubomir Lovrić, a goleadu je već u 9. minutu otvorio Dragoljub Šekularac. Posle su se u strelce upisali Zvezdan Čebinac, pa Bora Kostić (dva puta) i na kraju Milan Galić.