KORONA POVEĆALA ŠTEDNJU U BANKAMA: Depoziti stanovnika Republike Srpske za prvih šest meseci ove godine znatno uvećani

S. MIŠLjENOVIĆ

20. 12. 2021. u 08:22

DEPOZITI u bankama Republike Srpske za prvih šest meseci iznose 7,1 milijardu maraka i veći su ukupno za 574 miliona maraka nego na kraju prošle godine. To je uvećenje za skoro 10 odsto u odnosu na prošlu godinu.

Foto Nezavisne

Sagovornici "Novosti" kažu da se očigledno građani sve češće okreću polaganju novca na štedne knjižice ili oročavanje, jer ne žele da dođu u situaciju da u vreme pandemije ostanu bez novca.

Do povećanje depozita u bankama za skoro 600 miliona maraka, kako kažu ekonomisti, došlo je i zbog straha od korone, jer građani žele da u svakom trenutku imaju određeni novac kako bi se mogli lečiti od opake bolesti i kupovati lekove i razne imunološke terapije.

Drugo objašnjenje za značajno povećanje štednje je da građani koji su otišli iz Republike Srpske da rade u inostranstvu, a takvih je na desetine hiljada, šalju novac rodbini koja ga polaže u banke.

Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, kaže da građani u Srpskoj koji imaju novca, a ne žele više da investiraju u nekretnine, pare sada drže u bankama.

- Sa druge strane, građani koji žive od plata moraju zbog straha od korone da deo novca odlažu sa strane i čuvaju za lečenje ukoliko se razbole. Strah od korone je definitivno upalio alarme u mnogim porodicama i sada se štedi novac i nema rasipanja - kaže Pavlović.

Građani čuvaju pare na računima, Foto Z. Jovanović

Prema njegovim rečima iako plate u RS nisu velike, ipak se pravi računica da se bar stotinu ili dve stotine maraka mesečno odvoji na štednju.

- Definitivno kamate na štednju nisu razlog da građani stavljaju novac u banke, jer te kamate iznose oko jedan odsto - ističe Pavlović.

Goran Radivojac, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci kaže da građani u Srpskoj manje novca troše a više čuvaju, i zbog toga se u bankama gomila štednja.

On ističe da novac koji se sliva na štednju u bankama Srpske nije novac koji dolazi iz realnog sektora, već je to novac koji se u Srpsku šalje iz inostranstva.

- Glavni razlog gomilanja novca u bankama Srpske je veliki broj naših građana koji su otišli da rade u inostranstvo. Oni šalju novac roditeljima i familiji i ta sredstva idu u banke za "crne dane" - smatra Radivojac.

Zoran Pavlović, Foto D. P.

Prema njegovim rečima, Srpska nema monetarni suverenitet pa da može uticati na regulaciju inflacije.

- Mi zavisimo od evra i Evropa vodi monetarnu politiku, a mi gledamo sa strane - kaže Radivojac.

BOLjE KAMATNE STOPE U SRPSKOJ

PROFESOR Goran Radivojac kaže da gastarjbajteri iz RS novac za stare dane šalju u banke u Republici Srpskoj jer su bolje kamatne stope za štednju u odnosu na Zapad.

- U bankama RS je kamata na štednju pozitivna, dok na Zapadu često znaju biti negativne - kaže Radivojac.

Pogledajte više