NAJMLAĐE SRPSKO DRUŠTVO U KNINU: Članovi KOD "Jevrem Grujić" čuvaju baštinu i uvek mame aplauze

Jelena Matijević 31. 07. 2026. u 11:22

SRBI u Kninu s ponosom govore o svom Kulturno-obrazovnom društvu (KOD) "Jevrem Grujić". Kažu, najmlađe je društvo u gradu koje okuplja srpsku mladost ovog grada i Dalmatinske zagore. I listom svi potvrđuju da su dostojni čuvari baštine naših sunarodnika u ovom delu Hrvatske.

Foto: Igor Marinković

Za samo dve godine rada, nastupili su desetine puta na raznim manifestacijama u Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini, a samo prošle godine sa svojim horom i folklorom pred publiku su izašli 17 puta.

Društvo je osnovano u leto 2024, a ideja o njihovom osnivanju rodila se 2023, kada su deca iz Knina učestvovala na Kampu mladih u Aranđelovcu. Štaviše, tada se i predavač na kampu, rukovodilac hora "Krcko Oraščić", profesor Jelena Grujić, inače potomak znamenitog Jevrema Grujića, složila da kninsko društvo ponese ime njenog pretka. I neće se postideti, jer mladi iz Društva svojim nastupima publiku podižu na noge, ma gde da nastupaju.

Foto: Igor Marinković

Koreografija "Bukovička svadba"

- Već dve godine sam član Društva, od njegovog osnivanja. Volim sve koreografije, posebno one temperamentnije. Lepo mi je i da dolazim na probe i kad idemo na nastupe, jer se družimo, putujemo, upoznajemo nove ljude, stvaramo poznanstva, a uvek s ponosom predstavljamo našu kulturu i tradiciju - uz širok osmeh nam govori Andrea Todorović (15), koja je nedavno završila prvi razred Opšte gimnazije u Kninu.

NA PROBE I PO 60 KILOMETARA

SVOJIH prostorija još nemamo, pa probe održavamo u Domu kulture Orlić, a nošnje čuvamo u prostorijama Udruženja "Žene kosovske doline" u selu Riđane, u Dalmatinskom Kosovu, desetak kilometara od Knina. Tu i hor ima svoje probe, mada ih ponekad održavaju i u prostorijama Opštine Biskupija. Pojedini članovi KOD žive u mestima udaljenim od Knina i po više od 60 kilometara, pa pošto nemaju autobuski prevoz, po njih za probe ide kombi udruženja i vraća ih. Ali, kad se nešto voli, onda ništa nije teško - kaže Berićeva. 

Od osnivanja KOD, njegov član je i Petar Đurđević (30) iz sela Ramljane kod Biskupije:

Foto: Privatna arhiva

Hor KOD "Jevrem Grujić"

- I moja mater i tetka i strina su nekada bile članovi kulturno-umetničkih društava. Slušao sam njihove priče i oduvek želeo da i ja imam takvu priliku. Dobio sam je pre dve godine kad je KOD osnovan. Meni najviše prijaju igre iz Šumadije, a posebno "Bukovička svadba", koreografija koja prikazuje svadbene običaje stare više od 300 godina, iz naše krševite Bukovice. To je pravi igrokaz pun doskočica, pošalica, tipičnih dalmatinskih reči...

Malena Marta Radusin ima samo pet godina, a na probe u Knin dolazi iz Tepljuha kod Drniša. Stidljivo nas je posmatrala dok smo razgovarali sa rukovodstvom i članovima KOD, ali nam je rado pokazala svoju narodnu nošnju.

- Društvo okuplja 62 dece i mladih iz Knina, Biskupije, Kistanja, Drniša, Skradina... Najmlađi član ima četiri, a najstariji 30 godina - kaže Radmila Berić, rukovodilac KOD "Jevrem Grujić". - Imamo hor, folklornu, dramsku i recitatorsku sekciju, a posebno smo posvećeni negovanju srpskog jezika i ćirilice, pa je društvo zato i obrazovno. Horom rukovodi jerej Stefan Mirković, profesor Bogoslovije "Sveta tri jerarha" u manastiru Krka, dok im koreografi za folklorne tačke dolaze iz Drvara, Mirjana Rađenović i Nemanja Vucelja iz tamošnjeg KUD "Mira Lukač". 

Pogledajte više