TRAMP POBESNEO: NATO nas izneverio u ratu protiv Irana

P. Đurđević 25. 06. 2026. u 09:44

SAD su izneverili saveznici tokom vojne ofanzive protiv Irana, poručio je predsednik SAD Donald Tramp i kritikovao nekoliko evropskih zemalja, članica NATO.

Foto: Tanjug/(AP Photo/Jacquelyn Martin)

- Izneverili su nas - rekao je Tramp kratko i jasno novinarima u Beloj kući nakon sastanka sa generalnim sekretarom NATO Markom Ruteom.

Takođe, dodao je i da njegovoj zemlji nije bila potrebna pomoć u sukobu sa Iranom i da su uspeli da ih unište sami.

- Ali, bilo bi lepo da su rekli: 'Želeli bismo da pomognemo'. Nije nam čak ni bila potrebna pomoć, ali bi bilo lepo da su to rekli. Nisu to rekli - istakao je Tramp, prenosi "Foks njuz".

Smatra i da je mogao da se obrati Ruteu za podršku da je bilo potrebno.

- Mislim da bi, da sam ga pozvao, verovatno našao način da pomogne da nam je to bilo potrebno. Osećam, znate, da bi bilo malo drugačije - rekao je Tramp i dodao da je NATO izneverio SAD i da je neko drugi na čelu Alijanse današnji sastanak ne bi ni bio održan.

Šef Bele kuće je naglasio je da Sjedinjene Američke Države od svojih evropskih saveznika u NATO-u samo očekuju lojalnost, a ne novac.

- Samo želim da nam budu lojalni. Ne treba nam njihov novac. Ne treba nam ništa. Imamo, bez sumnje, najmoćniju vojsku na svetu. Ali ja samo želim lojalnost", rekao je Tramp.

Zatim je kritike uputio na konkretne adrese:

- Bio sam razočaran. Bio sam razočaran Italijom. Bio sam razočaran Velikom Britanijom. Bili smo razočarani Nemačkom i Francuskom. Razočarani smo većinom njih. Španija je horor predstava - naglasio je američki predsednik.

(RT Balkan)

BONUS VIDEO:

RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pogledajte više