PANIKA U MOSKVI, EVROPA PREŠLA CRVENU LINIJU! Ukrajina pravi raketu STRAŠNOG DOMETA, Neptun-2 spreman za udar!

Predrag Stojković 17. 06. 2026. u 17:00

PROIZVOĐAČ krstarećih raketa „Storm Šedou“ pomoći će Ukrajini da razvije krstareću raketu dugog dometa Neptun-2.

Foto: AI/Gemini

Ovo je objavila evropska odbrambena kompanija MBDA, koja je potpisala memorandum o razumevanju sa ukrajinskim konstruktorskim biroom „Luč“.

MBDA proizvodi evropske rakete dugog dometa, uključujući „Taurus“, koje Nemačka odbija da isporuči Ukrajini, i „Storm Šedou/SKALP“, koje Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo isporučuju Kijevu.

-Kao evropski lider u integrisanim sistemima naoružanja, MBDA ima tehnologiju, stručnost i međunarodna partnerstva da isporuči evropske sisteme i tehnologije za udare dugog dometa zemljama partnerima, omogućavajući našim oružanim snagama da brane naše vrednosti i slobode, navela je evropska kompanija.

MBDA je naglasila da je kontinuirana saradnja sa ukrajinskom kompanijom u oblasti mogućnosti udara dugog dometa doprinos podršci Ukrajini.

Podsećanja radi, raketa „Neptun“ je Ukrajina modifikovala iz protivbrodske rakete za dejstvo na kopnene ciljeve. Kijev je najavio razvoj verzije dugog dometa sposobne da pogodi na daljinu do 1.000 km.

Ranije je suvlasnik kompanije Fire Point, Denis Štilerman, izjavio da je ukrajinska protivvazdušna raketa za presretanje balističkih raketa spremna i da je testirana.

Takođe je objavljeno da Fire Point učestvuje u evropskom razvoju jeftinog analoga sistema protivvazdušne odbrane Patriot.

strana.news

BONUS VIDEO - SNIMAK SA LICA MESTA: Uviđaj kod BIP-a, mladić ubio starca sekirom

Pogledajte više