Ovo je bila prekretnica: Susret Kima i Putina učvrstio odnose dve zemlje
ZAMENIK ministra spoljnih poslova Severne Koreje Kim Džong-gju potvrdio je danas jačanje odnosa sa Rusijom, povodom obeležavanja sedme godišnjice prvog samita lidera dve zemlje Kim Džong Una i Vladimira Putina, održanog 2019. godine.
Foto: Korean Central News Agency/Korea News Service via AP
On je ocenio da je susret lidera Kim Jong-una i Vladimira Putina u Vladivostoku predstavljao "novu prekretnicu" u razvoju bilateralnih odnosa, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu severnokorejskog ministarstva.
-Od samita u Vladivostoku, narodi dve zemlje razvijaju prijateljske odnose i saradnju na više nivoa, naveo je visoki severnokorejski zvaničnik, prenosi agencija Jonhap.
Kako je istaknuto, odnosi su dodatno unapređeni potpisivanjem Sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu tokom novog samita u Pjongjangu 2024. godine, čime su podignuti na "visok nivo savezništva".
Severnokorejski zvaničnik je ukazao i na angažovanje trupa te zemlje u podršci Rusiji u ratu u Ukrajini, ocenivši to kao dokaz "trajnosti čvrstog savezništva i borbenog prijateljstva".
On je poručio da je opredeljenje Pjongjanga da tradicionalne odnose prijateljstva i saradnje sa Moskvom podigne na još viši nivo.
Nakon sastanka 2019. godine, Kim Džong-un je ponovo posetio Rusiju 2023, kada se sastao sa Putinom u kosmodromu Vostočni. Naredni susret dvojice lidera održan je u Pjongjangu 2024. godine.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - ANGELINA TOPIĆ ZA "NOVOSTI": Prva reakcija posle svetske medalje