ŠEF BND: Nemačka treba da ojača obaveštajne službe, omogući im slobodnije delovanje
NEMAČKA bi trebalo da ojača svoje obaveštajne službe i omogući im veću slobodu delovanja u suočavanju sa nizom hibridnih pretnji koje dolaze iz Rusije, izjavio je danas direktor Nemačke savezne obaveštajne službe (BND) Martin Jeger.
Foto: Profimedia/Ilustracija
-Pretnja koja proizlazi iz hibridnog ratovanja je prepoznata, rekao je Jeger na panelu tokom Minhenske bezbednosne konferencije, preneo je Rojters.
Prema njegovim rečima, odbijanje agresije još uvek ne funkcioniše.
-Postavlja se pitanje: da li želimo samo da posmatramo i beležimo ove događaje, ili smo stigli do tačke kada moramo da preduzmemo aktivne protivmere? Ovo pitanje se odnosi i na moju službu, BND. Po mom mišljenju, služba mora i postaće operativnija, istakao je Jeger.
On je rekao da je Nemačka otkrila veliku operaciju uticaja povezanih sa Rusijom pred prošlogodišnje federalne izbore, koja je koristila pseudo-istraživačko istraživanje, "deepfake" sadržaje i lažne iskaze svedoka na različitim platformama.
Jeger je naveo da je policija prošle godine registrovala 321 slučaj sabotaže u Nemačkoj, od kojih je mnogo verovatno bilo povezano sa Rusijom.
Ruska vlada dosledno negira da vodi mreže dezinformacija.
Nemački kancelar Fridrih Merc izjavio je u Minhenu da će Nemačka ojačati svoje obaveštajne službe kao deo šire inicijative za obnovu oružanih snaga i jačanje otpornosti pred pojačanom pretnjom iz Rusije.
-Zaštitićemo naš slobodni demokratski poredak od unutrašnjih i spoljašnjih neprijatelja, rekao je on i dodao da stari međunarodni poredak zasnovan na pravilima više ne postoji onako kako je postojao ranije.
Nemački parlament trenutno raspravlja o novom zakonu koji bi omogućio obaveštajnim službama, koje su trenutno vezane strogim pravilima koja ograničavaju njihove aktivnosti, da preduzimaju aktivnije mere protiv bezbednosnih pretnji.
Nakon decenija samonametnute opreznosti u vezi sa državnim prisluškivanjem i nadzorom posle Drugog svetskog rata, nemački političari i bezbednosni zvaničnici sve češće zagovaraju da strane i domaće obaveštajne agencije dobiju veću slobodu delovanja suočene sa, kako ocenjuju, pojačanom pretnjom iz Rusije, piše Rojters.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - PATROLA SA PUTNICIMA, NA BRZOJ PRUZI, OD BEOGRADA DO SUBOTICE: "Vožnja deluje gotovo neprimetno"