ANKARA U PREGOVORIMA SA KANADSKOM KOMPANIJOM: Turska hoće da izgradi još 2 nuklearne elektrane
ANKARA je u pregovorima sa kanadskom kompanijom Candu Energy i drugim kompanijama u vezi sa planovima za izgradnju druge i treće nuklearne elektrane u Turskoj, rekao je turski ministar energetike Alparslan Bajraktar.
Foto: Profimedia
Bajraktar je rekao Turska želi da "da ime“ projektima za planirane elektrane ove godine.
-Rusija, Južna Koreja i Kina su zainteresovane za drugu i treću elektranu. Ali pored njih, postoje i druge zemlje i kompanije sa kojima pregovaramo. Jedna od njih je Kanada, na primer. Kompanija Candu, rekao je ministar.
Candu Energy, podružnica u potpunom vlasništvu kompanije AtkinsRealis, angažovana je u tekućim razgovorima sa zainteresovanim stranama širom sveta o kanadskoj nuklearnoj tehnologiji, rekla je Danijela Picuto, direktorka za spoljne komunikacije u AtkinsRéalis-u.
-Candu Energy Inc. je pozdravio preliminarne razgovore sa turskim ministrom energetike i njegovim kolegama. Radujemo se povećanju našeg angažmana u narednim danima i nedeljama, rekla je Picuto za Rojters.
Picuto je rekla da je Candu u vlasništvu Vlade Kanade i da je AtkinsRéalis ekskluzivni nosilac licence.
Rosatom, ruska državna kompanija za nuklearnu energiju, gradi prvu tursku nuklearnu elektranu u Akuju u mediteranskoj provinciji Mersin u okviru sporazuma od 20 milijardi dolara iz 2010. godine.
Turska planira da izgradi drugu nuklearnu elektranu u crnomorskom regionu Sinop i treću nuklearnu elektranu u severozapadnom regionu Trakije.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli