AMERIČKA GRANICA "SAPLIĆE" UKRAJINU: Posle susreta u Beloj kući, republikanci i demokrate bez dogovora o finansiranju vlade

A.Vojinović 29. 02. 2024. u 07:00

DOK zrnca peska u staklenom satu sve brže cure ka 1. martu, krajnjem roku da se izbegne delimično zatvaranje američke vlade, šef Bele kuće Džozef Bajden sastao se sa liderima demokrata i republikanaca u Kongresu i pozvao ih da konačno usvoje zakon o finansiranju koji podrazumeva i novu novčanu "vakcinu" za Ukrajinu. Bajdenov pritisak naročito je usmeren na deo republikanaca u Predstavničkom domu Kongresa koji odbijaju da usvoje zakon, jer obuhvata i deo o izmeni propisa o bezbednosti južne granice, čemu se oni protive uz podršku svog lidera Donalda Trampa.

Tanjug

Odlaganjem usvajanja zakona sve se više produbljuje sukob između Bajdena i republikanaca oko krize u Teksasu zbog invazije migranata, i to u sred predizborne kampanje u kojoj su Bajden i Tramp rivali u trci za Belu kuću.

Koliko je situacija u Teksasu "uzavrela" pokazuje i najava da će Bajden i Tramp danas posetiti tu saveznu državnu. Ipak, pretendenti na drugi mandat u Beloj kući neće otići u iste pogranične gradove. Bajden će se sastati sa američkom graničnom patrolom i lokalnim organima za sprovođenje zakona u Braunsvilu, dok će Tramp biti udaljen oko 483 kilometara dalje u Igl Pasu.

Američki predsednik je prethodno, na sastanku u Ovalnom kabinetu, upozorio kongresmene da brzo reaguju.

- Odgovornost Kongresa je da finansira vladu. Zatvaranje bi značajno oštetilo ekonomiju i mislim da se svi slažemo sa tim da nam potrebno nam dvopartijsko rešenje. Finansiranje Ukrajine je iz dana u dan sve urgentnije. Mislim da će, ako se ne bude delovalo, posledice na istoku biti izuzetno ozbiljne - rekao je Bajden.

Niz dlaku Bajdenu je išao lider većine u Senatu, u kome ima više demokrata, Čak Šumer, koji je posle sastanka izjavio da je lično apelovao na predsedavajućeg Predstavničkog doma Kongresa Majka Džonsona da usvoji zakon.

- Sastanak o Ukrajini bio je jedan od najintenzivnijih sa kojima sam se ikada susreo od mojih brojnih sastanaka u Ovalnoj kancelariji. Upozorio sam Džonsona da će mu istorija oštro suditi ako ne reaguje povodom Ukrajine. Jasno smo mu stavili do znanja da ne možemo da odugovlačimo ili bi rat mogao biti izgubljen - rekao je Šumer.

Džonson je, nasuprot kolegama koji su u prvi plan stavili vojnu pomoć za Ukrajinu, naglasio da je prevashodno važno da se osigura južna granica, pa tek onda da se razgovara o drugim problemima.

- Pitanje granice sa Meksikom i privremenog finansiranja kako bi se izbeglo gašenje savezne vlade se mora rešiti pre nego što se uputi pomoć drugim zemljama. Prvo moramo da vodimo računa o potrebama Amerike - poručio je Džonson, dodavši da veruje da će zatvaranje vlade, ipak, sprečiti.

Sastanak u Beloj kući održan je skoro dva meseca pošto su Džonson i Šumer postigli dogovor o vladinom budžetu, u iznosu od 159 milijardi dolara za fiskalnu godinu koja je počela 1. oktobra. Uprkos tom dogovoru, Kongres nije uspeo da usvoji zakone o finansiranju vlade, pretežno zbog unutrašnjih sukoba republikanaca koji tesnom većinom kontrolišu Predstavnički dom.

Članovi Predstavničkog doma su pod pritiskom da usvoje paket u vrednosti od 95 milijardi dolara koji obuhvata pomoć za Ukrajinu, Izrael i indopacifički region. Predlog je ranije ovog meseca usvojen u Senatu sa 70 glasova za i 29 protiv, ali ga Džonson još nije stavio na glasanje u Predstavničkom domu. Paket podrazumeva čak 60 milijardi dolara za Ukrajinu.

Pobedili u Mičigenu

PREDSEDNIK SAD Džozef Bajden i glavni favorit za republikansku predsedničku nominaciju Donald Tramp zabeležili su pobede na stranačkim predizborima u saveznoj državi Mičigen. Na osnovu 51 odsto prebrojanih glasova, Bajden je dobio 80 odsto glasova, dok je Trampu pripalo 67 odsto na osnovu 62 procenata prebrojanih glasova. Šef Bele kuće je već zabeležio pobede na predizborima u Južnoj Karolini, Nevadi i Nju Hempširu, dok je Trampu pobeda u Mičigenu bila peta u borbi za republikansku nominaciju.

Pogledajte više