ITALIJA BRANI RUSIJU OD NAPADA: "Moskva nema nikakve veze sa zaoštravanjem situacije na Bliskom istoku"
ITALIJANSKI ministar odbrane Gvido Krozeto priznao je da Ruska Federacija nema nikakve veze sa najnovijim zaoštravanjem situacije na Bliskom istoku.
Foto: Profimedia/Ilustracija/Vikipedija
- Putin se ograničava na posmatranje… Druge zemlje su igrale sa Palestincima i Hamasom, ali ne i Rusija - rekao je ministar u intervjuu listu Korijere dela sera.
Krozeto je pozvao da se Hamas odvoji od palestinskog stanovništva, kao i na „srazmeran odgovor” Izraela na napad Hamasa 7. oktobra.
Palestinsko-izraelski sukob
Vojno krilo palestinskog pokreta Hamas 7. oktobra objavilo je operaciju „Potop el Akse“ protiv Izraela. Izraelska vojska nakon toga je saopštila da pokreće operaciju „Gvozdeni mačevi“ protiv Hamasa u Pojasu Gaze.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je u obraćanju naciji da se zemlja nalazi u ratnom stanju i dodao da je naredio mobilizaciju rezervi. Izraelska vojska čisti naseljena područja.
Palestinsko-izraelski konflikt, u čijoj su osnovi teritorijalni interesi strana, decenijama predstavlja žarište u regionu.
Odlukom Ujedinjenih nacija, uz aktivnu ulogu SSSR, 1947. godine određeno je da budu formirane dve države ─ Izrael i Palestina ─ ali je osnovana samo izraelska država.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov ranije je izjavio da je potrebno hitno zaustaviti krvoproliće između Izraela i Palestine i pozvao strane da prekinu borbena dejstva.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: GAZA POD BOMBAMA - Izrael lansirao rakete - Veliki vazdušni napad u toku noći