AMERIČKI MEDIJI O RUSKOM KORNETU: Ruski ubica tenkova napada oklop koji je NATO poslao Ukrajini

P. Z. S. / 19fortyfive.com

10. 07. 2023. u 18:33

PUTIN zna da se problem nalazi u njegovim rukama: NATO i Zapad daju Ukrajini moderne tenkre.

Foto: Ministarstvo odbrane Ruske Federacije



Kako će Rusija reagovati, znajući da možda nema modernog oklopa da ih izazove na bojnom polju?

Pa, on može učiniti istu stvar koju je Ukrajina uradila kada su se suočila sa sličnim izazovom nazad u 2022. - upotrebiti "zaboravljene" protivtenkovske rakete.


DOLAZI KORNET

Moskva se priprema za priliv glavnih borbenih tenkova (MBT) i Ukrajina očekuje da će ih primiti u narednih nekoliko meseci. Zapadne nacije, uključujući i SAD, nedavno su najavile planove za pružanje različitioh varijanti Leoparda 2, Čelindžera i M1 Abrams MBT da bi pomogli ukrajinskim odbrambenim naporima u ratu. Pošto se procenjuje da je Rusija već izgubila otprilike polovinu svoje tenkovske flote u prošloj godini, Kremlj zna da se ne može takmičiti sa rastućom i sofisticiranom ukrajinskom armadom. Iz tog razloga, Moskva je započela testiranje bespilotnih terenskih vozila (UGV) sa antitenkovskim raketama.

Još u aprilu, šef ruske svemirske agencije je objavio snimke koji prikazuje robota Marker UGVS kako testira Kornet protivoklopne rakete.

Ruski zvaničnici ranije su tvrdili da je Kornet posebno sposoban da uništi nemačke tenkove Leopard 2. Međutim, s obzirom na evidenciju Kremlja zapisa o pogrešnom predstavljanju istinitih mogućnosti svojih sistema naoružanja, Kornet možda nije tako smrtonosan za Ukrajinske MBT-ovi kako se priča.


KRATAK PREGLED RAZVOJA 9M133 KORNETA

Sovjetski Savez je počeo da konceptualizuje Kornet protivoklopne rakete krajem 1980-ih.
Do 1994. godine oružje je predstavio Biro za dizajn instrumenta KBP kao novi modularni sistem koji može da napadne bilo koji cilj sa različitih platformi. Sistem treće generacije razvijen je da bi uspeo da nasledi starije ruske rakete Konkurs. Iako zapadne vojske prvenstveno koriste protivoklopne vođene rakete (ATGMS) sa kraćim dometom, Kornet ima duži domet od osam do 10 kilometara. Povećana težina rakete čini ga težim atgmom od nekih svojih zapadnih kolega poput Džavelina i sledeće generacije laganih sredstvava za borbu protiv tenkova (NLAV), ali još uvek je lakša od američkog sistema TOW.


SPECIFIKACIJE I DRUGE MOGUĆNOSTI

Opremljen poluautomatskim laserskim navođenjem od komande do vidnog polja (SACLOS), Kornet može da pogodi metu glavom u direktnom profilu napada, kako objašnjava Army Technology. Rakete Kornet se ispaljuju sa HEAT bojevim glavama sa oblikovanim punjenjem kako bi efikasno uklonile MBT-ove sa ERA ili drugim visokoeksplozivnim bojevim glavama. Dodatna tehnička komponenta Korneta je njen dan / noć toplotni nišan sa mogućnošću zumoranja, što može uvećavati ciljeve u viši stepen od Džavelina. Kornet dolazi i u pešadijskoj varijanti i varijanti montiranoj na vozilu. U prošlosti je ova raketa integrisana na BMP-3 pešadijsko oklopno vozilo (BVP 3).

Foto Tanjug/AP

MOSKVA RAČUNA NA SVOJE KORNETE DA ZBRIŠU UKRAJINSKE MBT

Kornet je izvezen u nekoliko zemalja, uključujući Siriju, Jordan, Tursku i Grčku. Ovi ruski protivtenkovski sistemi koristile su iračke specijalne snage tokom iračkog rata da napadnu američke oklopne vozila. Kornete je hezbolah koristio i tokom Libanskog rata 2006. godine u napadima koji su ciljali Izrael. Rusija veruje da će Kornet uspeti u Ukrajini sa uništavanjem MBTS-a zapadnih sredstava.

U februaru je Rusija državna tehnološka firma Rostek rekla da će "ranjivim" leopard 2 tenkovima uspešno obrisati protivoklopnim oružjem - uključujući kornete. Prema TASS-u, "Borbeno iskustvo je pokazalo da se ovi tenki mogu uništiti čak i sa starim protivoklopnim prenosivim sistemima koji su značajno inferiorni, naročito u odnosu na Kornet raketne sisteme."

Očekuje se da će se predstojeći topli meseci u Ukrajini podudarati sa žestokim borbama. Sada kada će se priliv zapadnih MBT-ova pridružiti Ukrajinskim vojnicima na terenu, Moskva će naporno raditi na proširenju ATGM arsenala.

BONUS VIDEO - HELIKOPTER Ka-52: Priprema posade za izvođenje dejstava u oblasti Krasnog Limana

Pogledajte više