SUDANU PRETI TEMPIRANA VIRUSNA BOMBA: Suočeni s velikom opasnošću, hitno potrebna brza intervencija sveta

A.Vojinović 27. 04. 2023. u 07:30

POSLE skoro dve nedelje od početka oružanih sukoba u Sudanu, stanovnici, ali i stranci koji još nisu dočekali evakuaciju, suočili su se sa novom pretnjom. Naime, na meti pobunjenih vojnika našla se Nacionalna javna laboratorija u Kartumu, koju su navodno zauzeli članovi Snage za brzu podršku (RSF). Njenom okupacijom otvorio se veliki biološki rizik, jer se u ovoj ustanovi nalaze uzorci opasnih virusa, kao što su poliovirus, kolera i morbile, upozorila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO).

Tanjug

SZO nije imenovala koja od sukobljenih strana je kriva za "zaplenu" objekta, ali su naglasili da medicinski tehničari tamo više nemaju pristup. Predstavnici SZO za Si-En-EN su izjavili da je u laboratoriji nestalo struje, što je opasno, jer bez električne energije nije moguće pravilno upravljati biološkim materijalima koji se u objektu čuvaju u medicinske svrhe.

- Opasno je ukoliko dođe do oružanog sukoba u laboratoriji jer će je to pretvoriti u tempiranu virusnu bombu. Hitno je potrebna brza međunarodna intervencija kako bi se uspostavila struja i laboratorija obezbedila od bilo kakvog sukoba jer smo suočeni sa velikom opasnošću - rekli su izvori za Si-En-En.

Specijalni izaslanik UN za Sudan Folker Pertes izjavio je pred Savetom bezbednosti da se primirje u toj zemlji, koje je postignuto uz posredovanje SAD, delimično poštuje, ali da nema znakova da su sukobljene strane spremne da ozbiljno pregovaraju. Vatra je na ulicama utihnula, ali se u pojedinim delovima, ipak, čuju eksplozije i pucnji.

Generalni sekretar UN Antonio Guteres izjavio je da sukob u Sudanu dovodi u pitanje budućnost te zemlje i da može izazvati dugotrajnu patnju i unazaditi razvoj. On je na sastanku Saveta bezbednosti poručio da je najmanje 400 ljudi poginulo u borbama, a više od 3.700 povređeno. Međutim, prema procenama sudanskog ministarstva zdravlja nastradalo je više od 600 ljudi.

Evakuacija stranih državljana je u toku. Skoro deset hiljada Sudanca i stranaca je prema poslednjim podacima napustilo ovu zemlju od početka sukoba 15. arpila. Sa spasavanjem svojih stanovnika juče su, između ostalih, nastavile Velika Britanija i Turska, dok su Nemačka i Francuska svoje misije evakuacije privele kraju. Kada je reč o našim građanima, od otprilike sto Srba koji su bili u Sudanu, trećina je izazila želju da se evakuiše, i ovi procesi su u toku.

BIVŠI MINISTAR POBEGAO IZ ZATVORA

BIVŠI sudanski ministar Ahmed Harun, koga Međunarodni krivični sud goni za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, pobegao je juče iz zatvora Kober u Kartumu, zajedno sa još nekoliko zatvorenika. Harun, koji je kaznu služio u istom zatvoru kao i bivši sudanski predsednik Omar al Bašir je ovu vest potvrdio u izjavi za sudansku TV, gde je rekao da su grupi u bekstvu pomogli čuvari i oružane snage. "Odlučili smo da se zaštitimo zbog nedostatka obezbeđenja, vode, hrane i lečenja, kao i smrti mnogih zatvorenika u Koberu", poručio je on.

Pogledajte više