SAD, NE IDITE DALJE OPASNIM PUTEM: Peking osudio susret predsednice Tajvana sa američkim kongresmenom u Los Anđelesu

A.Vojinović 07. 04. 2023. u 08:00

POSETA predsednice Tajvana Caj Ing-Ven SAD, uvijena u foliju kao proputovanje kroz Centralnu Ameriku, i susret sa predsedavajućim Predstavničkog doma Kongresa Kevinom Makartijem u Los Anđelesu izazvli su snažne osude Kine. Peking je kao reakciju na susret visokog američkog zvaničnika sa liderkom Tajvana poslao nekoliko pomorskih ratnih brodova u blizini ostrva, upozorivši SAD "da prestanu da obuzdavaju Kinu iskorišćavanjem pitanja Tajvana i da ne idu dalje pogrešnim i opasnim putem".

tanjug

- Kao odgovor na izrazito pogrešnu akciju koju su preduzeli SAD i Tajvan, Kina će preduzeti snažne i odlučne mere da odbrani svoj suverenitet i teritorijalni integritet - navodi Peking u saopštenju.

Iako je Peking i tokom najave susreta dvoje zvaničnika u SAD naveo da se protivi bilo kakvoj njihovoj interakciji naglasivši da će preduzeti mere ukoliko do toga dođe, po porukama koje su Cajova i Makarti poslala posle sastanka, nije se činilo da ih je mnogo zabrinulo upozorenje Kine koja Tajvan smatra svojom teritorijom.

- Ja sam predsedavajući Predstavničkog doma Kongresa. Neće mi Kina govoriti gde mogu da idem ili sa kime mogu da razgovaram - rekao je Makarti dodavši da nije namera da se ovim sastankom eskaliraju tenzije sa Pekingom.

Američki kongresmen je poručio i da je prijateljstvo između naroda Tajvana i Amerike "pitanje od velike važnosti za slobodni svet, kao i da je od ključne važnosti održati ekonomsku slobodu, mir i regionalnu stabilnost". Ni Cajova se nije mnogo držala diplomatskih floskula poručivši da je "demokratija ugrožena".

- Nije tajna da se danas mir koji smo očuvali i demokratija na kojoj smo naporno radili suočavaju sa izazovima bez presedana. U naporima da zaštitimo naš način života, Tajvan je zahvalan što ima SAD na svojoj strani. Jači smo kada smo zajedno - istakla je predsednica Tajvana.

Makarti je ovim susretom postao najviši američki zvaničnik koji se na teritoriji SAD sastao sa nekim tajvanskim liderom još od 1979. godine. Cajova se letos sastala i sa Nensi Pelosi, tadašnjom predsedavajućom Predstavničkog doma Kongresa, čija je poseta Tajvanu, koji Kina smatra svojom teritorijom, takođe izazvao nezapamćeni bes Pekinga i intenzivne vojne vežbe u vazdušnom i vodenom prostoru Tajvana.

Poseta Cajove nije došla slučajno, s obzirom na šibice koje se sve češće pale na liniji Kina-SAD minulih nekoliko meseci, naročito od afere sa kineskim špijunskim balonom. Ostaje da se vidi kakve će posledice ova poseta imati po odnose između dve zemlje i da li će tenzije, nasuprot mišljenju Makartija, ipak, eskalirati.

TAJVANU VAŽNO MEĐUNARNO PRIZNANjE

OVA, takozvana tranzitna diplomatija, ključna je za Tajvan, smatra Ven-Ti Sung, politikolog sa Australijskog nacionalnog univerziteta. "Takve međunarodne posete odgovaraju potrebama tajvanskog društva za međunarodnim priznanjem. Kada postoji odsustvo međunarodnog priznanja, ovi drugi posredni pokazatelji međunarodne podrške su važni za tajvanski narod", ističe Sung za Bi-Bi-Si.

Pogledajte više