BLUMBERG O NOVIM PLANOVIMA EU: Razmatra se slanje pomoći oružanim snagama Moldavije
EVROPSKA unija razmatra pružanje pomoći oružanim snagama Moldavije sa dodatnih 40 miliona evra za jačanje vazdušnog nadzora, logistike i sajber odbrane, preneo je danas Blumberg.
Foto EPA
Prema predlogu spoljnopolitičkog ogranka tog bloka, koji je prošle sedmice poslat državama članica i u koje je Blumberg imao uvid, sredstva bi bila povučena iz Evropskog mirovnog fonda.
Dodaje se da bi pomoć EU uključivala nesmrtonosnu opremu i zalihe poput zemaljskog mobilnog radara dugog dometa, kamioneta, komunikacione opreme i hardvera, kao i softvera za jačanje IT infrastrukture.
Agencija navodi da je Moldavija pod sve većim pritiskom otkako je Rusija izvršila intervenziju u Ukrajini, a njeni lideri optužili su Moskvu da pokušava da zbaci njenu proevropsku vladu.
Rusija je ranije negirala bilo kakvu umešanost u unutrašnje stvari Moldavije.
BONUS VIDEO: SEVERNA KOREJA LANSIRALA DVE BALISTIČKE RAKETE - Odgovor na manevre SAD i Južne Koreje (fotografije)