JUBILEJ I IZLOŽBA „PRIČA O NAMA“: Prirodnjački muzej, jedan od najstarijih u Srbiji, otvoren je 19.decembra 1895. godine

V. V. S.

15. 12. 2020. u 16:34

IZLOŽBOM „Priča o nama“ dr Aleksandre Maran Stevanović. muzejskog savetnika, obeležava se početak velikog jubileja - 125 godina postojanja Prirodnjačkog muzeja u Beogradu.

Zgrada Prirodnjačkog muzeja / Foto B. Ivančević

Izložba obuhvata četiri celine: „Kabinet retkosti - kratka istorija prirodnjačkih zbirki“, „Iz arhive Prirodnjačkog muzeja“, „Iz zbirki Prirodnjačkog muzeja“ i „Savremeni period Muzeja“.

Prirodnjački muzej je jedan od najstarijih muzeja i jedna od najstarijih srpskih kulturnih i naučnih institucija. Osnovan je pod nazivom „Jestastvenički muzej” 19. decembra 1895. godine aktom Ministra prosvete i crkvenih dela Kraljevine Srbije.

Prve zbirke potiču iz prve polovine XIX veka, prikupljane su i čuvane najpre u Liceju, a zatim u Jestastveničkom kabinetu Velike škole pod rukovodstvom Josifa Pančića, prvog srpskog botaničara i rektora Velike škole. Njegovu ideju o osnivanju muzeja ostvarili su njegovi sledbenici, među kojima su mnoga značajna imena tog doba. Prva stalna izložba Muzeja svečano je otvorena 7. septembra 1904. godine, na dan stogodišnjice Prvog srpskog ustanka. Tokom Prvog i Drugog svetskog rata mnoge zbirke su oštećene ili uništene, a nakon Drugog svetskog rata muzej se oporavlja i nastavlja svoju delatnost. Neposredno posle rata Muzej ima značajnu ulogu u pokretanju zaštite prirode u Srbiji.

U Prirodnjačkom muzeju danas se čuva 125 zbirki sa preko 1,6 miliona primeraka stena, minerala, fosila, biljaka, gljiva, životinja, lovačkih trofeja i lovačkog oružja. Zbirke predstavljaju ogromnu kulturnu i naučnu bazu, a u okviru njih se nalazi nekoliko stotina holotipova i unikatnih primeraka, po čemu je muzej posebno značajan. U zbirkama se čuvaju i primerci vrsta biljaka i životinja koje se više ne mogu naći na terenima Srbije, pa čak ni na svetu.

Pogledajte više