BLUMBERG TVRDI: Slaba potražnja za gasom signalizira industrijsku slabost Evrope

Novosti online 12. 09. 2023. u 21:06

RAZLIČITI proizvođači, od hemikalija do metala i mašina, zaustavili su proizvodnju prošle godine usled posledica energetske krize. Kako je proizvodnja u vodećoj ekonomiji EU - Nemačkoj i dalje na niskom nivou, to je znak da dolazi do dublje industrijske slabosti, piše "Blumberg".

Foto: Shutterstock

Rekordno visoke cene, koje su bile posledica smanjenih isporuka ruskih energenata što je, pak, bio odgovor na zapadne sankcije Moskvi, sada su se koliko-toliko vratile na "normalu", ali pogoršanje ekonomskih uslova i dalje snažno utiče na potražnju.

Prema podacima industrijske kompanije "Es end Pi global komoditi insajts", predviđa se da će industrijska potrošnja gasa širom Evrope ostati oko 20 odsto ispod nivoa u 2021.

-Više se ne radi samo o cenama, već o ekonomskim uslovima, kaže Erisa Paško, analitičar za prirodni gas u "Enerdži aspektsu". "Još vidimo mnogo slabosti i mnogo neizvesnosti".

Uprkos padu od 80 odsto u odnosu na prošlogodišnje cene gasa - zbog čega je deo proizvodnje bio neisplativ - nemačka energetski intenzivna industrija se bori da opstane, čak i više nego širi proizvodni sektor. To posebno važi za hemijsku industriju.

VCI, nemačka grupa za hemijsku industriju očekuje da će proizvodnja, sa izuzetkom farmaceutskih proizvoda, pasti za 11 odsto u 2023. U međuvremenu, Evropski savet hemijske industrije predviđa pad ove godine od 8 odsto širom regiona, bez skorog oporavka potražnje.

Moćna evropska ekonomija započela je treći kvartal najvećim mesečnim padom fabričkih narudžbi od pandemije 2020. Pad u proizvodnom jezgru zemlje je verovatno dovoljno ozbiljan da dovede do tromesečne kontrakcije, odmah nakon što je jedva izašla iz recesije, navodi "Blumberg" pozivajući se na anketu među ekonomistima.

Nakon ogromnih ulaganja u infrastrukturu za tečni prirodni gas (LNG) i skladištenje energenata, rizici od nestašice ove zime su ograničeni, ali ih je zamenila zabrinutost zbog duboko ukorenjene recesije zbog čega nemačka preduzeća oklevaju da ponovo povećaju proizvodnju.

S obzirom na to da su evropske ekonomije pritisnute visokim kamatnim stopama, postoji bojazan da se potražnja za gasom možda nikada neće vratiti. Jedan od razloga može da bude taj što kompanije prelaze na obnovljive izvore energije, ali postoje i one koje se povlače iz Nemačke i sele negde drugde.

(rt.rs)

BONUS VIDEO - RUSIJA: Visokoprecizna snajperska puška Astarta predstavljena na forumu Armija-2023

Pogledajte više