NAGRADE NAJBOLJIM PRONALAZAČIMA: Stogodišnjica Zavoda za intelektualnu svojinu

D. B. M. 22. 03. 2021. u 15:22

POVODOM obeležavanja stogodišnjice Zavoda za intelektualnu svojinu Srbije, ova institucija otvorila je konkurs za takmičenje za dodelu nagrada Svetske organizacije za intelektualnu svojinu (WIPO) za proteklu godinu u četiri kategorije takmičenja.

Foto arhiva

- Sa radošću pozivam sve domaće pronalazače, autore i kompanije koji svoj ugled grade na registraciji prava intelektualne svojine, ili na stvaralaštvu, da se do 29. marta prijave na konkurs za dodelu nagrada Svetske organizacije za intelektualnu svojinu - rekao je Vladimir Marić, direktor Zavoda. - Promocijom konkursa ohrabrujemo domaće kompanije i pojedince da štite prava intelektualne svojine jer će tako biti uspešniji i konkurentniji u tržišnoj utakmici.

Ovo takmičenje, koje se organizuje sa ciljem promovisanja kreativnosti i značaja zaštite intelektualne svojine za razvoj savremene ekonomije i društva, održava se pod pokroviteljstvom WIPO u kategorijama pronalazača ili grupe pronalazača za patent (WIPO Medal for Inventors), pravnih lica za registrovan industrijski dizajn (WIPO IP Enterprise Trophy), autora za monografsko delo ili studijsku izložbu u oblasti društveno humanističkih nauka (WIPO Medal for Creativity), i učenika ili grupe učenika srednje škole za pronalazak (WIPO Schoolchildren"s Trophy).

Prijave za konkurs moguće je slati najkasnije do 29. marta 2021. godine, a detaljan opis kriterijuma, formulari i pravila slanja nalaze se na sajtu Zavoda za intelektualnu svojinu (https://www.zis.gov.rs/pocetna.281.html?newsId=2582).

Nagrade će biti dodeljene 26. aprila 2021. godine, na dan koji je WIPO ustanovila kao Svetski dan intelektualne svojine.

Zaštita intelektualne svojine ima dugu tradiciju u Srbiji. Njeni počeci potiču još od 20. marta 1883. godine, kada je Kraljevina Srbija bila jedna od svega 11 zemalja potpisnica Pariske konvencije za zaštitu industrijske svojine, koja predstavlja jedan od prvih međunarodnih sporazuma u oblasti intelektualne svojine. Danas ova konvencija okuplja 177 država.

Pogledajte više