JEDNO PUTOVANJE, HILJADU PRIČA: Turistička organizacija Srbije na Međunarodnom sajmu turizma - mesto susreta i inspiracije za nove avanture

Predrag Stojković 14. 02. 2026. u 10:00

OD planinskih vrhova do urbanih centara, od banjskog mira do dinamike modernih gradova, turistička ponuda Srbije i ove godine potvrđuje svoju ključnu prednost – izuzetnu raznovrsnost.

FOTO: TOS

Na 47. Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu, Srbija se predstavlja kao destinacija u kojoj svako putovanje postaje doživljaj, a svaki doživljaj priča koja se pamti.

Turistička organizacija Srbije (TOS) će tokom sva četiri dana sajma u hali 4 Beogradskog sajma predstaviti bogatstvo turističke ponude naše zemlje. Posetioci će imati priliku da se upoznaju sa gradovima Srbije, kulturno-istorijskim nasleđem i tradicijom, kao i sa maskotama „EKSPO 2027“ – Rastkom i Milicom. Poseban segment programa, činiće virtuelna tura kroz buduće paviljone, uz brojne interaktivne sadržaje posvećene ovoj međunarodnoj manifestaciji i uz učešće više partnerskih institucija.

Štand Turističke organizacije Srbije u hali 4 biće mesto susreta, inspiracije i novih ideja za putovanja i avanture.

FOTO: Ivan Vuković


Planinski centri Srbije predstavljaju temelj aktivnog i celogodišnjeg odmora naše zemlje.

FOTO: TO Raška

KOPAONIK, kao najveći ski-centar u zemlji, simbol je zimskih sportova, ali i letnjih avantura, pešačkih tura i adrenalinskih sadržaja. Savremena infrastruktura, bogata ugostiteljska ponuda i prirodne lepote Nacionalnog parka čine ga jednom od najatraktivnijih destinacija u regionu.

FOTO: Hiishiiphoto

ZLATIBOR je prepoznatljiv po idealnom spoju prirode, zdravog vazduha i modernih turističkih sadržaja – od porodičnog odmora do kongresnog turizma i wellness ponude.

FOTO: NIRA


TARA, sa svojom netaknutom prirodom, vidikovcima i bogatstvom biljnog i životinjskog sveta, predstavlja utočište za ljubitelje mira, aktivnog boravka u prirodi i eko-turizma.

FOTO: Dušan Stojančević

DIVČIBARE postaju sve popularniji izbor za kratke, ali kvalitetne odmore, posebno među porodicama i mladima koji traže kombinaciju pristupačnosti i prirodnog ambijenta.

FOTO: Hiishiiphoto

STARA PLANINA, sa svojom divljom lepotom, ski-stazama i sve razvijenijom turističkom ponudom, ostaje jedan od najperspektivnijih planinskih centara Srbije.

FOTO: Ivica Vasiljević


Za one koji traže oporavak, relaksaciju i balans, banjski turizam Srbije nudi jedinstveno iskustvo.

VRNjAČKA BANjA, kao najpoznatija banjska destinacija , spaja tradiciju, zdravstveni turizam i savremene wellness koncepte.

FOTO: Oksana Skensžić

SOKOBANjA, poznata po lekovitom vazduhu i vodi, i prirodnom okruženju, već decenijama važi za simbol zdravlja i odmora.

FOTO: LiveProduction

PROLOM BANjA, Lukovska banja i Kuršumlijska banja predstavljaju bisere juga Srbije, poznate po prirodnim lekovitim vodama, čistom vazduhu, miru i autentičnom ambijentu.

FOTO: LiveProduction

VRDNIK, smešten na Fruškoj gori, postaje sve traženija destinacija za wellness i spa odmor, kombinujući prirodne resurse i savremenu turističku ponudu.

FOTO: Vladimir Tatarović


Istovremeno, Srbija sve snažnije privlači i ljubitelje kraćih, ali sadržajnih putovanja.

BEOGRAD, grad koji nikada ne miruje, nudi jedinstvenu kombinaciju istorije, kulture, gastronomije i autentičnog noćnog života.

NOVI SAD, evropska prestonica kulture, pleni arhitekturom, festivalima i opuštenom atmosferom.

FOTO: TOS

NIŠ, jedan od najstarijih gradova na Balkanu, nudi snažan istorijski identitet i sve dinamičniju urbanu scenu.

KRAGUJEVAC, grad državotvorne tradicije i modernog razvoja, sve više se pozicionira kao atraktivna city break destinacija.

SUBOTICA, prepoznatljiva po secesijskoj arhitekturi, kulturnom nasleđu i posebnom šarmu ravnice (sa Palićkim jezerom kao vrhunskim turističkim centrom) dodatno potvrđuje svoj značaj činjenicom da je njena Turistička organizacija dobitnik prestižne nagrade „Turistički cvet“ za 2025. godinu.

FOTO: Miljan Bosnić


Na štandu TOS-a biće predstavljene i najnovije publikacije „Gradovi Srbije“ i „Selo gde mir i tradicija imaju adresu“. Za sve zainteresovane pripremljen je kviz „Upoznajte gradove Srbije“, dok će ljubitelji fotografije moći da ovekoveče uspomenu u „photobooth“-u, uz podršku AI tehnologije.

Glavne nagrade za učesnike kviza su vikend za dve osobe, koje su obezbedile turističke organizacije gradova: Niša, Novog Pazara i Novog Sada, dok su "Skijališta Srbije" obezbedila četvorodnevni ski pas za dve osobe u aktuelnoj sezoni.

U programu učestvuju i partnerske institucije. Zavod za zaštitu prirode Srbije promovisaće svoja izdanja i organizovati edukativne aktivnosti i igre namenjene najmlađima, dok će Arheološki institut realizovati virtuelnu prezentaciju „Stecakland“. Na zajedničkom štandu biće predstavljena i kampanja Agencije za bezbednost saobraćaja.

U petak, 20. februara, biće održana prezentacija novih publikacija TOS-a za predstavnike lokalnih turističkih organizacija, kao i predstavljanje programa „Putevi kulture – kulturne rute Saveta Evrope“, u saradnji sa Ministarstvom turizma i omladine i Ministarstvom kulture.

FOTO: Ivan Vuković

Tokom vikenda posetioce očekuju nastupi kulturno-umetničkog društva u terminima od 13 i 16 časova.

Međunarodni sajam turizma u Beogradu nije samo mesto prezentacije, već prostor inspiracije, novih ideja i susreta.

U Srbiji, svako mesto donosi svoju atmosferu, svaki pejzaž svoju emociju, a svako putovanje – bezbroj priča.

Jedno putovanje. Hiljadu priča. Srbija. Dobrodošli!

Pogledajte više