LJUDSKE KOSTI PRONAĐENE NA ROSAMA? Verovatno je reč o groblju uz lazaret u luci Porto Rose

В.В. 31. 12. 2022. u 20:54

U ROSAMA, mestu na poluostrvu Luštica, kako nezvanično saznajemo na gradilištu, na placu koji je Vektra Boka prodala, a vlasnik počeo da krči teren, pronađene su kosti za koje se sumnja da su ljudske. Pretpostavlja se da je otkriveno groblje koje je postojalo uz nekadašnji lazaret.

Foto: Printskrin Sudio Oskar

Zbog toga su pripadnici hercegnovske policije na terenu i obezbeđuju lice mesta, a preliminarni i još nezvanični rezultati ukazuju da bi pretpostavka da je reč o ljudskim kostima mogla biti tačna.

Uviđaj je u toku a nakon veštačenja biće poznati detalji, između ostalog i da li su kosti duže vreme zakopane.

Kako Novosti saznaju pretpostavlja se i da se tu nekada nalazilo groblje pa će gradilište biti zatvoreno sve dok i predstavnici Ministarstva kulture i arheolozi ne obave svoj deo posla na ovom neistraženom delu luštičkog poluostrva. Podsetićemo, slično se desilo pre desetak godina kada je uređivan kompleks Lazure u Meljinama.

Paroh luštički otac Nikola Urdešić, za Novosti je precizirao da je reč o groblju uz nekadašnji lazaret, karantin na Rosama koji je prestao da se koristi u 18. veku. Porto Rose, ili luka, objašnjava dalje otac Nikola, pominje se  u Nerodimskoj hrisovulji cara Dušana kao najstarija luka u ovom delu Jadrana.  Svaka luka tada je morala imati i karantin, pa su uz njega sahranjivani preminuli. Reč je o delu naselja iza Kraljevog mula na kome su decenijama kasnije bile radionice Hotelsko turističkog preduzeća Boka.  

Pogledajte više