ZASIJAĆE "SORBONA" BLISTAĆE "RATNICI": Planirana restauracija Bareljefa na spomeniku zahvalnosti Francuskoj

S. Vidačković

12. 02. 2021. u 14:05

ORIGINALNI bareljefi "Sorbona" i "Ratnici" sa Spomenika zahvalnosti Francuskoj, dela vajara Ivana Meštrovića, koji se sada nalaze u Muzeju grada Beograda, biće rekonstruisani i predstavljeni javnosti tokom ove godine.

Foto Teodora Ćirić

 U planu javnih nabavki za 2021, Zavod za zaštitu spomenika grada Beograda ima konzervaciju, restauraciju i prezentaciju autentičnih bareljefa sa postolja čuvenog monumenta koji se nalazi na samom ulazu u Kalemegdan.

Tokom kompletne rekonstrukcije Spomenika zahvalnosti Francuskoj 2018. godine, obnovljena je skulptura "Francuskinja", ali su stari Meštrovićevi bareljefi "Sorbona" i "Ratnici", zbog velikih oštećenja nastalih tokom 88 godina, zamenjeni novim.

Foto Tanjug

Katastrofalnom stanju originala doprineli su vremenske prilike, atmosferske padavine, ali i decenije neodržavanja spomenika. Pre obnove, bočni reljefi na postamentu bili su izbledeli i oštećeni do neprepoznatljivosti.

Novac

Ukoliko Zavod za zaštitu kulture spomenika grada Beograda dobije sredstva na konkursu Ministarstva kulture i informisanja, pristupiće se daljim zakonskim procedurama. Procenjena vrednost za radove na obnovi originalnih bareljefa je 2,5 miliona dinara.

Replike, rađene po strogim i preciznim merama originalnih bareljefa, uradio je vajar Goran Čpajak, redovni profesor Fakulteta primenjenih umetnosti, sa svojim timom. Za razliku od starih, koji su bili od pet elemenata i na poroznom bračkom kamenu, novi su urađeni u komadu i mermeru. Kamen je dopremljen sa severa Italije, iz mesta Karara.

Spomenik zahvalnosti Francuskoj postavljen je 11. novembra 1930. godine u znak prijateljstva, uzajamne pomoći i saradnje Srbije i Francuske u Prvom svetskom ratu.

Bronzana skulptura predstavlja ženu koja drži mač, što simbolizuje Francusku koja juriša u pomoć Srbiji. Sa istočne strane je bareljef "Sorbona" - žena koja sedi i utelovljuje prosvetnu pomoć srpskoj omladini u toku i posle rata, dok su "Ratnici" isklesani sa druge strane.
 

Pogledajte više